Протести в Украйна, след като Зеленски подписа закон, насочен срещу антикорупционните органи

Протести в Украйна, след като Зеленски подписа закон, насочен срещу антикорупционните органи

Украинският президент Володимир Зеленски подписа закон, който според неговите критици отслабва независимостта на антикорупционните органи в страната, предизвиквайки протести, предаде Би Би Си.

Критиците твърдят, че новият закон подкопава авторитета на Националното бюро за борба с корупцията (НАБУ) и Специализираната прокуратура за борба с корупцията (САПО), поставяйки ги под контрола на главния прокурор.

В обръщение в сряда Зеленски заяви, че и двете агенции ще продължат да „работят“, но трябва да бъдат освободени от „руско влияние“.

След приемането на законопроекта стотици хора се събраха в Киев за най-големия антиправителствен протест от началото на пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г. Демонстрации се проведоха и в градовете Лвов, Днепър и Одеса.

„Избрахме Европа, а не автокрацията“, гласеше плакат, държан от един демонстрант. „Баща ми не умря за това“, пишеше на друг.

Лоялният на Зеленски главен прокурор на Украйна Руслан Кравченко вече ще може да преразпределя разследвания за корупция на потенциално по-отстъпчиви следователи и дори да ги закрива.

В обръщението си Зеленски критикува ефективността на украинската антикорупционна инфраструктура, заявявайки, че делата са „спящи“.

„Няма рационално обяснение защо наказателни производства на стойност милиарди са „висят“ от години“, каза той.

Той добави, че главният прокурор ще гарантира „неизбежност на наказанието“ за тези, които са нарушили закона.

За критиците на законодателството това противоречи на повече от десетилетие усилия за демокрация и борба с корупцията.

Именно такива стремежи доведоха до Евромайдана и падането на проруския президент Виктор Янукович през 2014 г., последвано от руската инвазия и смъртта на стотици хиляди хора. Украинското правителство посочи руското влияние като причина за ограничаване на правомощията на НАБУ. В деня преди приемането на спорния закон, украинската служба за сигурност и главната прокуратура извършиха претърсвания и арести, насочени към предполагаеми руски шпиони в НАБУ.

Ходът предизвика безпокойство сред западните съюзници на Украйна.

Украинската независима антикорупционна система беше създадена по тяхно настояване и под техен надзор преди 10 години.

Това беше ключово условие за тяхната помощ и по-силни връзки, тъй като Украйна обяви продемократичен курс по време на първоначалната руска инвазия през 2014 г.

„Европейският съюз е загрижен за последните действия на Украйна по отношение на нейните антикорупционни институции“, заяви говорителят на Европейската комисия Гийом Мерсие.

„ЕС предоставя значителна финансова помощ на Украйна, при условие че се постига напредък в прозрачността, съдебната реформа и демократичното управление.“

Изкореняването на корупцията е също ключово изискване за кандидатурата на Украйна за присъединяване към ЕС.

Европейският комисар по разширяването Марта Кос разкритикува приемането на закона.

„Премахването на ключови гаранции, защитаващи независимостта на НАБУ, е сериозна крачка назад“, написа Кос в социалните мрежи, като заяви, че двата органа са „съществени“ за пътя на Украйна към ЕС.

Посланици от групата на страните от Г-7 също осъдиха натиска върху НАБУ и САПО.

Съюзниците на Украйна обаче биха били изключително неохотни да прекратят помощта и сътрудничеството в момент, когато войските ѝ се борят на фронтовата линия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ