Пускат на свобода Джулиан Асандж след сделка с американските правосъдни власти

Пускат на свобода Джулиан Асандж след сделка с американските правосъдни власти

След дългогодишна правна сага основателят на Wikileaks Джулиан Асанж напусна Обединеното кралство, след като постигна сделка с американските правосъдни власти, която предвижда той да се признае за виновен по обвиненията на Вашингтон, след което да бъде освободен, съобщи Би Би Си.

52-годишният Асанж беше обвинен в заговор за получаване и разкриване на информация за националната отбрана на САЩ.

Години наред САЩ твърдят, че файловете на Wikileaks, които разкриват информация за войните в Ирак и Афганистан, застрашават животи на американци.

Асанж прекара последните пет години в британски затвор, откъдето се бори срещу екстрадиция в САЩ.

Според Си Би ЕС няма да прекарва време в ареста в САЩ, тъй като потенциалната присъда ще му се счита за излежана заради времето, прекарано в затвора в Обединеното кралство.

Според писмо от Министерството на правосъдието Асандж ще се върне в Австралия

В X, платформата, известна преди като Twitter, от Wikileaks заявиха, че Асанж е напуснал затвора Белмарш в понеделник след прекарани 1901 дни в малка килия.

Съпругата му Стела Асандж написа в Туитър благодарност към поддръжниците му, „които са се мобилизирали през годините, за да осъществят това“.

Сделката, според която той ще се признае за виновен по едно обвинение, се очаква да бъде финализирана в съд на Северните Мариански острови в сряда, 26 юни.

Отдалечените тихоокеански острови, които са американска общност, са много по-близо до Австралия, отколкото американските федерални съдилища в Хавай или континенталната част на САЩ.

Агенция Франс прес цитира говорител на австралийското правителство, според който случаят се е „проточил твърде дълго“.

Неговият адвокат Ричард Милър е отказа коментар пред Си Би Ес. От Би БИ Си са се свързали и с базирания в САЩ негов адвокат, но не са получили коментар.

Той и адвокатите му отдавна твърдят, че делото срещу него е политически мотивирано.

През април президентът на САЩ Джо Байдън каза, че обмисля искане от Австралия да прекрати съдебното преследване срещу Асанж.

Първоначално американските прокурори искаха да съдят основателя на Wikileaks по 18 обвинения - предимно по Закона за шпионажа, за разкриването на поверителни американски военни записи и дипломатически съобщения, свързани с войните в Афганистан и Ирак.

Wikileaks, основана от Асандж през 2006 г., твърди, че е публикувала над 10 милиона документа в това, което правителството на САЩ по-късно определи като едно от най-големите изтичания на класифицирана информация в историята на Съединените щати.

През 2010 г. уебсайтът публикува видео от американски военен хеликоптер, което показва повече от дузина иракски цивилни, включително двама репортери на Ройтерс, биват убити в Багдад.

Един от най-известните сътрудници на Асандж, анализаторът от разузнаването на американската армия Челси Манинг, беше осъдена на 35 години затвор, преди тогавашният президент Барак Обама да смекчи присъдата ѝ през 2017 г.

Асандж също беше изправен пред отделни обвинения в изнасилване и сексуално насилие в Швеция, които той отхвърли. Той се укри в еквадорското посолство във Великобритания, за да не бъде екстрадиран в Швеция. Асандж остана в посолството седем години.

Шведските власти прекратиха случая през 2019 г. и казаха, че е минало твърде много време от първоначалната жалба, но властите на Обединеното кралство по-късно го задържаха и го вкараха в затвора, откъдето той се бори срещу екстрадирането си в САЩ в продължение на пет години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ