Путин обещава на Северна Корея подкрепа срещу Съединените щати

Путин обещава на Северна Корея подкрепа срещу Съединените щати

Часове преди визитата си в Северна Корея руският президент Владимир Путин обеща да задълбочи търговските връзки и връзките в областта на сигурността със Северна Корея и да я подкрепи срещу САЩ. Статия от негово име под заглавие "Русия и КНДР: традиции на приятелство и сътрудничество през годините" се появи в Севернокорейския вестник "Родонг Синмун" - изданието на управляващата Работническа партия. 

САЩ и азиатските им съюзници се опитват да разберат докъде ще стигне Русия в подкрепа на севернокорейския лидер Ким Чен Ун, чиято страна е единствената, извършила изпитания на ядрено оръжие през XXI век.

В послание, че Русия, която е член на Съвета за сигурност на ООН с право на вето, преоценява целия си подход към Северна Корея, Путин похвали Пхенян за това, че се е противопоставил на икономическия натиск, шантажа и заплахите на САЩ, пише "Ройтерс".

В статия, публикувана от севернокорейските държавни медии, Путин похвали "другаря" Ким и обеща "съвместно да се противопоставим на незаконните едностранни ограничения", да развиваме търговията и да укрепваме сигурността в цяла Евразия.

"Вашингтон, отказвайки да изпълни постигнатите по-рано споразумения, непрекъснато поставя нови, все по-строги и очевидно неприемливи искания", се казва в статията на Путин, отпечатана на първа страница на севернокорейския вестник "Родонг Синмун" - изданието на управляващата Работническа партия.

"Русия винаги е подкрепяла и ще продължи да подкрепя КНДР и героичния корейски народ в противопоставянето им на коварния, опасен и агресивен враг."

Путин отбелязва още, че Съветският съюз е първият, който признава Корейската народнодемократична република (КНДР), основана от дядото на Ким, Ким Ир Сен, по-малко от две години преди Корейската война през 1950 г.

Севернокорейските държавни медии също така публикуваха статии, възхваляващи Русия и подкрепящи военните ѝ операции в Украйна, наричайки ги "свещена война на всички руски граждани".

Държавното посещение на Путин идва на фона на обвиненията на САЩ, че Северна Корея е доставила "десетки балистични ракети и над 11 000 контейнера с боеприпаси на Русия" за използване в Украйна. Южна Корея, верен съюзник на САЩ, изрази подобни опасения.

В понеделник Белият дом заяви, че е обезпокоен от задълбочаването на отношенията между Русия и Северна Корея. Държавният департамент на САЩ заяви, че е "напълно сигурно", че Путин ще търси оръжия, за да подкрепи войната си в Украйна.

Москва и Пхенян отрекоха трансфера на оръжия, но си обещаха да засилят военните си връзки, като вероятно включат и съвместни учения.

През тази година се очаква Русия да надмине целия военен съюз на НАТО по производство на боеприпаси, така че пътуването на Путин вероятно има за цел да подчертае пред Вашингтон колко опасна може да бъде Москва по отношение на множество глобални кризи.

През март Русия наложи вето на годишното подновяване на експертната група, която следи за прилагането на дългогодишните санкции на ООН срещу Северна Корея заради програмите ѝ за ядрени оръжия и балистични ракети.

Споразумение за партньорство

Същинската част на визитата ще е утре, очаква се Путин да пристигне в Северна Корея късно тази вечер. Преди това той добави към пътуването си и обиколки в Далечния изток.

Съветникът на Путин по външната политика Юрий Ушаков заяви, че Русия и Северна Корея може да подпишат споразумение за партньорство по време на посещението, което ще включва въпроси на сигурността.

Той заяви, че споразумението няма да бъде насочено срещу някоя друга държава, а ще "очертае перспективите за по-нататъшно сътрудничество".
Посещението ще включва разговори на четири очи между двамата лидери, както и тържествен концерт, държавен прием, почетен караул, подписване на документи и изявление за медиите, цитира Ушаков руската информационна агенция "Интерфакс".

В делегацията ще участват министърът на отбраната на Русия Андрей Белоусов, министърът на външните работи Сергей Лавров, министрите на природните ресурси, здравеопазването и транспорта, ръководителите на руската космическа агенция и на железниците, както и вицепремиерът Александър Новак, отговарящ за енергетиката на Путин.

Изображения от сателитни снимки показват, че в Пхенян тече подготовка за военен парад.

Междувременно американският експерт по национална сигурност Виктор Ча излезе с предупреждение, че визитата на Путин в Северна Корея "представлява най-голямата заплаха за националната сигурност на САЩ след Корейската война".

"Тези отношения, дълбоко вкоренени в историята и подновени от войната в Украйна, подкопават сигурността на Европа, Азия и родината на САЩ", пише в свой доклад Ча, който е бивш служител по въпросите на националната сигурност на САЩ, а понастоящем работи в Центъра за стратегически и международни изследвания.

Той призова Вашингтон да работи с Европа и други партньори за засилване на икономическия и дипломатическия натиск върху Пхенян, да се ангажира с Китай и да започне мащабна кампания за защита на човешките права и информация, която да залее Севера.

От 2006 г. насам Северна Корея е подложена на санкции на ООН заради балистичните си ракети и ядрената си програма, като през годините тези мерки бяха засилени.
Съветът за сигурност е разделен по въпроса как да се справи с Пхенян.

Русия и Китай твърдят, че повече санкции няма да помогнат и че съвместните военни учения на САЩ и Южна Корея само провокират Пхенян. Преди две години те наложиха вето на водения от САЩ опит за налагане на повече санкции на ООН срещу Северна Корея заради подновените изстрелвания на балистични ракети.

Вашингтон и азиатските му съюзници обвиняват Пекин и Москва, че окуражават Северна Корея, като я предпазват от повече санкции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ