Путин тръгва за Северна Корея и Виетнам

Путин тръгва за Северна Корея и Виетнам

Путин тръгва за Северна Корея и Виетнам

Руският президент Владимир Путин ще направи приятелско посещение в Северна Корея на 18-19 юни и във Виетнам на 19-20 юни. Официалната информация за посещенията на руския лидер беше съобщена от пресслужбата на Кремъл.

"По покана на председателя на КНДР Ким Чен-ун президентът на Руската федерация Владимир Путин ще направи приятелско държавно посещение в Корейската народнодемократична република на 18-19 юни 2024 г.", съобщиха от Кремъл.

След като големият зелен брониран влак на Ким Чен Ун обиколи руския Далечен изток миналата година, севернокорейският лидер покани Путин да го посети. Тази покана беше подобаващо приета, коментира BBC.

През изминалата седмица източници намекнаха, че посещението е предстоящо, а сателитни снимки също така показаха очевидни приготовления в Северна Корея.

Кремъл определи събитието като "приятелско държавно посещение". Но защо това е важно и защо сега?

На първо място, има естествено любопитство, като се има предвид, че това ще бъде едва второто посещение на Путин в Северна Корея - първото беше през 2000 г. в началото на президентската му кариера, когато бащата на Ким, Ким Чен Ир, все още беше върховен лидер.

Но освен това става дума за отношения, които (макар и не на нивото от времето на Съветския съюз) вече са преминали от взаимни любезности към взаимни ползи и това тревожи Запада.

Кремъл заяви, че има възможност за "много дълбоки отношения" между Русия и Северна Корея, и въпреки че отбеляза, че това не бива да тревожи никого, препоръча на онези, които смятат да оспорят разрастващите се връзки, да помислят отново.

Имаше много спекулации за това какво точно искат двете страни една от друга. И изглежда, че то се свежда до сигурността на доставките, пишо още BBC.

Русия вероятно търси боеприпаси, строителни работници и дори доброволци, които да отидат на фронтовата линия в Украйна, казва политологът и съюзник на Путин Сергей Марков.

В отговор Пхенян би могъл да получи руска продукция, както и технологична помощ за военни цели, включително за програмата си за ракети с голям обсег, за да бъде в крайна сметка на разстояние от САЩ, добавя Марков.

Няма съмнение, че Русия има нужда да подхранва войната си в Украйна.

Според неотдавнашен доклад на Блумбърг, който се позовава на южнокорейското министерство на отбраната, Северна Корея е доставила на Русия близо пет милиона артилерийски снаряда.

Намирането на партньор, който споделя презрението към санкциите и Запада, и следователно иска да търгува, е основен коз за Русия.

В края на краищата Русия и Северна Корея са двете държави с най-много санкции в света - Северна Корея заради разработването на ядрени оръжия и провеждането на серия от изпитания на балистични ракети. По-рано тази година Москва нанесе сериозен удар върху санкциите срещу Пхенян, като наложи вето на резолюция на Съвета за сигурност на ООН за удължаване на срока на действие на комисията, която ги наблюдава. Шефът на руското външно разузнаване Сергей Наришкин заяви, че предстоящото посещение на Владимир Путин в Северна Корея ще донесе "добри резултати".

От Пхенян Путин ще отпътува за виетнамската столица Ханой, където ще проведе разговори между руския лидер и виетнамския президент Тхо Лам. Обявени са и срещи с министър-председателя Фам Мин Тин и председателя на Народното събрание Чан Тхан Ман, както и с генералния секретар на Централния комитет на Комунистическата партия на Виетнам Нгуен Фу Чонг.

Съединените щати, които подобриха отношенията си с Ханой миналата година и са най-големият търговски партньор на Виетнам, реагираха остро на предстоящата визита, предаде "Ройтерс".

"Никоя страна не трябва да дава на Путин трибуна, за да популяризира агресивната си война и да му позволява да легализира жестокостите си", заяви говорител на американското посолство в Ханой пред Ройтерс, запитан за въздействието на посещението върху връзките със Съединените щати.

"Ако той може да пътува свободно, това може да доведе до официализиране на грубите нарушения на международното право от страна на Русия", добави говорителят, визирайки инвазията в Украйна, която Путин започна през февруари 2022 г.

По време на първото си държавно посещение във Виетнам от 2017 г. насам се очаква Путин да обяви споразумения в сектори като търговия, инвестиции, технологии и образование, съобщиха двама служители пред Ройтерс, въпреки че това може да се промени.

Дискусиите с виетнамските лидери обаче вероятно ще се съсредоточат върху по-чувствителни въпроси, казаха служителите, като отказаха да бъдат идентифицирани, тъй като въпросът не е публичен.

Тези разговори ще включват оръжия, на които Русия исторически е най-големият доставчик на Виетнам; енергетика - руски компании работят във виетнамски газови и петролни находища в райони на Южнокитайско море, за които претендира Китай; и плащания, тъй като двете страни изпитват затруднения при осъществяването на транзакции поради санкциите на САЩ срещу руски банки, каза един от служителите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ