Русия блокира "Телеграм" в Чечения и Дагестан

Русия блокира Телеграм в Чечения и Дагестан

Властите в руските републики Чечения и Дагестан блокираха достъпа до платформата "Телеграм" поради опасения, че приложението може да се използва от враждебни организации, предаде Ройтерс, позовавайки се на руската държавна новинарска агенция ТАСС, съобщава БТА.

Руските разузнавателни служби са регистрирали нарастване на активността на въоръжени ислямистки групи в републиките Чечения и Дагестан, разположени в региона на Южен Кавказ, в които живеят предимно мюсюлмани.

"Телеграм" често се използва от врагове, пример за което са безредиците на летището в Махачкала (столицата на руската република Дагестан)", заяви Юрий Гамзатов, министър на цифровото развитие в Дагестан, като добави, че решението за блокиране на приложението за съобщения е взето на държавно ниво.

Гамзатов се позова на антиизраелския бунт в Дагестан през октомври миналата 2023 г., когато стотици протестиращи нахлуха в летището, за да се опитат да нападнат пътници, пристигащи със самолет от Израел. Никой от пътниците не пострада, а властите повдигнаха обвинения срещу няколко души във връзка със случилото се. Новината за пристигането на самолета се разпространи в местните канали на платформата, където потребителите публикуваха призиви за антисемитско насилие. "Телеграм" осъди тогава нападението и заяви, че ще блокира каналите, отбелязва Ройтерс.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Няма решение на Европейския съд по жалба срещу приемането на България в еврозоната
Парадоксът на успеха – защо постигането на вашите целите няма да ви направи щастливи
На днешната дата, 6 декември. Никулден
Бундестагът прие закона за връщане на наборната военна служба в Германия
Борисов: Да следваме примера на Тръмп, не трябва да наливаме вода с руските активи в мелницата на войнолюбците
Постигнато е съгласие между правителството, синдикатите и бизнеса за Бюджет 2026
Колонката на Ричард Брансън: Най-важните уроци от моите 50 години в бизнеса
Цитат на деня