САЩ и Китай водят скрита стратегическа битка за островен рай в необятните ширини на Тихия океан

Блестящите сини води, гъстата растителност и идиличната атмосфера на този привидно идиличен архипелаг, разположен дълбоко в Тихия океан, подвеждат за ключовата роля, която райското кътче сега играе в титанична геополитическа борба, съобщава Reuters.
Палау, където някога са се разиграли едни от най-бруталните сблъсъци от Втората световна война, отново е на фронтовата линия, защото Китай, Съединените щати и техните съюзници подготвят силите си за борба по контрола над Азиатско-тихоокеанския регион.
Островната държава с население от едва 17 000 души разполга с контролирани от американците летища и радарни инсталации, чието изграждане скоро ще бъде завършено. Американските военни описват тези съоръжения като „критично важни“ за наблюдение на огромни водни райони и въздушно пространство. Тя е и ключова част от Втората островна верига - поредица от стратегически разположени островчета, които САЩ укрепват в опит да попречат на Китай за достъп до Западния Тихи океан.
Сега тази огромна стратегическа стойност е превърнала Палау в мишена на съгласувана кампания за влияние от лица, свързани с китайското правителство. Това сочат доклади на разузнаването и документи за собственост на земя, които Reuters е видяла. За това сочат и разговори с повече от 20 дипломати и местни служители на реда .
В същото време, някога спокойната островна държава се е превърнала в център на незаконна дейност, изобилстващ от контрабанда на наркотици, онлайн хазартни операции, пране на пари и проституция, за които се твърди, че са свързани с китайски лица и престъпни синдикати.
Някои от тези китайски лица са изградили тесни връзки с висши политически фигури в Палау, като са правили „дарения“ на някои от тях, според два разузнавателни доклада, разпространени сред служители от местното посолство на САЩ. Твърди се, че тези лица са улеснили и срещи между китайски служители и политици от Палау. Преглед на поземлените регистри от Reuters разкрива, че китайски бизнесмени и свързани с Китай фирми са наели земя с изглед към или в непосредствена близост до някои от тези американски военни съоръжения. Джоел Ерендрайх, посланикът на САЩ в Палау, казва пред агенцията, че Китай използва същата тактика, каквато е приложил и другаде в Тихия океан. Той предупреждава, че Пекин използва организираната престъпност, за да се инфилтрира в Палау, да купи подкрепата на политическите лидери и да се установи на острова.
Твърденията, че Китай подкопава стабилността на Палау или се намесва в изборите там, „са пресилени, клеветнически и напълно изфабрикувани глупости“, заяви говорител на китайското външно министерство в отговор на въпроси на Reuters. Островът, който е географски по-близо до Китай от всяка друга тихоокеанска островна държава, е и една от малкото страни, които все още официално признават Тайван. Китай е прекарал десетилетия успешно в убеждаване на други държави да не признават демократично управлявания Тайван, който Пекин счита за част от Китай. На въпрос за отношенията на Палау с Тайпе, говорителят на китайското външно министерство призова страните, които „все още поддържат така наречените „дипломатични отношения“ с региона на Тайван, да не бъдат сляпо арогантни и упорити“.
От докладите на американското разузнаване и други документи, прегледани от Ройтерс, както и от интервюта с местни служители на реда, се очертава заплетена мрежа от китайски усилия за влияние и незаконна дейност. Докладите на американското разузнаване, единият от миналия септември, а другият от ноември, също твърдят, че китайски бизнесмени са дали десетки хиляди долари в брой на политици преди изборите миналата година в Палау. Според един от докладите, Уанг Юбин, китайски гражданин, който е секретар на Асоциацията на китайците в чужбина на Палау, се е съгласил да дари 20 000 долара на Томас Ременгесау-младши, бивш президент, който се кандидатира за нов мандат.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.