САЩ изпратиха на Украйна повече от 1 млн. единици конфискувани ирански боеприпаси

САЩ изпратиха на Украйна повече от 1 млн. единици конфискувани ирански боеприпаси

САЩ изпратиха на Украйна повече от 1 млн. единици конфискувани ирански боеприпаси

Съединените щати изпратиха приблизително 1,1 милиона патрона с калибър 7,62 мм, конфискувани от Иран миналата година, на Украйна, съобщи днес американската армия, цитирана от Би Би Си.

Централното командване на САЩ (CENTCOM), което наблюдава операциите в Близкия изток, казва, че боеприпасите са били конфискувани от кораб, пътуващ за Йемен през декември.

Западните съюзници на Украйна наскоро предупредиха, че техните производствени линии изпитват затруднения да поддържат скоростта, с която Украйна използва боеприпаси.

CENTCOM казва, че иранските патрони са били прехвърлени в Украйна в понеделник.

Боеприпасите първоначално са били конфискувани от военноморските сили на САЩ от кораб, наречен MARWAN 1, на 9 декември, се казва в съобщението на военните.

Правителството на САЩ придоби собственост върху тях през юли чрез процес, известен като гражданска конфискация, чрез който даден актив може да бъде иззет, ако се смята, че собственикът му е замесен в престъпна дейност.

В този случай искът е предявен срещу иранските Революционни гвардейци.

В изявление CENTCOM посочи, че САЩ са „ангажирани да работят с нашите съюзници и партньори, за да противодействат на потока от иранска смъртоносна помощ в региона с всички законни средства“.

Иран подкрепя бунтовниците хуси в продължаващата гражданска война в Йемен, но трансферите на оръжия към групировката са забранени съгласно резолюция от 2015 г. на Съвета за сигурност на ООН.

Гражданската война в Йемен започна през 2014 г., когато хусите поеха контрола над столицата Сана и свалиха правителството на страната.

Сваленото правителство остава международно признатата власт в Йемен и е подкрепено от водена от Саудитска Арабия коалиция от страни в региона, както и от САЩ и Обединеното кралство.

От втората половина на миналата година Иран също многократно е обвиняван, че доставя на Русия оръжие, най-вече безпилотни самолети, за използване във войната в Украйна.

В дискусия в понеделник относно доставката на боеприпаси от Запада на Украйна на Варшавския форум за сигурност, адмирал Роб Бауер, председател на Военния комитет на НАТО, каза, че „дъното на цевта вече се вижда“.

Той каза, че десетилетията на недостатъчно инвестиране означават, че дори в началото на войната запасите от боеприпаси на страните от НАТО са били наполовина пълни или дори по-празни.

Той добави, че правителствата и производителите на оръжия трябва да „увеличат производството с много по-високи темпове“.

Министърът на отбраната на Обединеното кралство Джеймс Хийпи призова съюзниците от НАТО да изразходват 2% от националния си брутен вътрешен продукт за отбрана - цел, съгласувана от целия блок, която обаче се очаква да бъде изпълнена тази година само от 11 от неговите 31 членки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ