Северна Корея се оттегли от военно споразумение с Юга, обеща да разположи нови войски и оръжия по границата
Северна Корея слага край на военно споразумение със Сеул от 2018 г. в поредната ескалация на напрежението между двете страни, предаде Би Би Си.
Всичко започна, когато Пхенян заяви, че успешно е изстрелял шпионски сателит в космоса във вторник.
Това доведе до частично замразяване на споразумението от страна на Сеул и възобновяване на полетите за наблюдение по границата.
Сега Пхенян се зарича да спре напълно действието на пакта и да изпрати повече въоръжени сили и оборудване на границата.
„Отсега нататък нашата армия никога няма да бъде обвързана от Военното споразумение Север-Юг от 19 септември“, се казва в изявление.
Той обеща да оттегли всички мерки, „предприети за предотвратяване на военни конфликти във всички сфери, включително земя, море и въздух“, и да разположи „по-мощни въоръжени сили и нов тип военна техника“ в граничния регион.
Късно във вторник Пхенян изстреля ракета, за която се смята, че съдържа неговия шпионски сателит Malligyong-1, оценявайки изстрелването като „успешно“.
Южнокорейските военни по-късно потвърдиха, че сателитът е навлязъл в орбита, но казаха, че е твърде рано да се каже дали наистина функционира.
Сеул категорично осъдиха изстрелването, висши служители на Сеул се съгласиха незабавно да възобновят операциите по наблюдение по границата.
Това е нарушение на забраната за полети над съответната зона, създадена съгласно Всеобхватното военно споразумение от 2018 г. - подписано от лидерите на двете нации в опит да се намали напрежението между техните страни и да се предотврати избухването на конфликт.
Но Северна Корея наруши пакта многократно през последните две години, като изстреля ракети и артилерийски снаряди в морето в посока на юг. Миналия декември Пхенян изпрати дронове през границата с Южна Корея, като един от тях лети до столицата Сеул.
Неспазването на споразумението от Севера беше и един от аргументите на Сеул частично да го замрази.
По тази причина някои анализатори твърдят, че официалното оттегляне на Пхенян от сделката може да окаже голям ефект.
„Тъй като Северна Корея не се придържаше към споразумението, възможността за ограничен сблъсък винаги е съществувала“, каза Джо Би Юн от Корейския институт за анализ на отбраната.
Чън Ин-бън, пенсиониран генерал-лейтенант от южнокорейската армия, каза, че Северът би искал „да направи живота толкова труден за Юга, колкото Югът го прави за тях“. Той прогнозира, че Пхенян ще започнат с показване на артилерия по границата и с полети повече дронове, вероятно на територията на Южна Корея.
Министърът на отбраната на Южна Корея Шин Уон-сик предупреди по-рано, че ако Северът използва прекратяването на действието на споразумението като извинение за извършване на провокации, Сеул ще го „незабавно и твърдо ще го накаже“.
Пхенян настоява, че изстрелването на шпионския сателит е част от неговото „право на самозащита“, като този ход беше остро осъдено от Южна Корея, САЩ и Япония.
Разработването на функциониращ шпионски сателит е основна част от петгодишния военен план на Северна Корея, изложен от нейния лидер Ким Чен-ун през януари 2021 г.
Технологията на теория би могла да позволи на Пхенян да наблюдава движението на американски и южнокорейски войски и оръжия на Корейския полуостров, което му позволява да забележи заплахи. Това също ще позволи на Севера да планира ядрените си атаки с по-голяма точност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.