Шефът на ООН настоя за усилено финансиране от богатите държави срещу измененията на климата

Шефът на ООН настоя за усилено финансиране от богатите държави срещу измененията на климата

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова всички страни да се съсредоточат върху три приоритета, свързани с изменението на климата - намаляване на емисиите на парникови газове, защита на човечеството от последиците от климатичната криза и финансиране.

„Първото е спешно намаляване на емисиите, за да се ограничи покачването на световните температури, за което емисиите трябва да бъдат намалени с 9% годишно. До 2030 г. те трябва да бъдат намалени с 43% в сравнение с нивата от 2019 г.“, каза той в реч в на срещата на върха COP29 в Баку. Всички държави трябва да изпълнят своята част, каза той. „Но Г-20 трябва да е начело в това. Те са най-големите емитенти с най-големи възможности и отговорности и трябва да обединят своето технологично ноу-хау“, добави той.

На второ място, подчертава генералният секретар, трябва да се направи повече, за да се защити човечеството от опустошителните последици от климатичната криза. „Разликата между нуждите от адаптиране и необходимото финансирането може да достигне 359 милиарда долара годишно до 2030 г. Тези липсващи долари не са абстрактни числа в баланса - това са загубени животи, загубени реколти и пропуснато развитие“, каза той. Сега е по-важно от всякога да изпълним обещанията за финансиране, каза той.

„Развитите страни трябва да успеят да удвоят финансирането за приспособяване към новите условия до поне 40 милиарда долара до 2025 г. Като се има предвид необходимостта да се превърнат ангажиментите в реални пари, третият приоритет е финансирането“, подчерта той. „Развиващите се страни не трябва да напускат Баку с празни ръце, необходимо е споразумение, което да е подходящо за момента“, каза Гутериш. Според него климатичното финансиране не е благотворителност, то е инвестиция, климатичните действия не са избор, а императив.

„Светът е в последното обратно броене, за да ограничи покачването на глобалната температура до 1,5 градуса по Целзий. И никоя страна не може да избяга от последствията от това. Ето защо COP29 трябва да договори правила за справедливи, ефективни въглеродни пазари, за да подкрепи тези борещи се пазари“, подчерта Гутериш .

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Колективен провал: Как да избегнем неловкостта и струва ли си да го правим?
Цитат на деня