Шефът на ООН остро критикува компаниите за изкуствен интелект и обеща реформи в институциите
Големите технологични компании безразсъдно преследват печалби от изкуствения интелект /ИИ/ и са необходими спешни действия за смекчаване на рисковете от този бързо разрастващ се сектор. Това заяви в речта си пред Международния икономически форум в Давос генералният секеретар на ООН Антонио Гутериш, цитиран от британския вестник „Гардиън“.
В ожесточена атака срещу технологичните мултинационални компании, генералният секретар на ООН Антонио Гутериш каза на срещата на Световния икономически форум в Давос, че всеки пробив в генеративния ИИ увеличава заплахата от непредвидени последствия, съобщава изданието. Гутериш свърза рисковете от ИИ с тези, породени от климатичната криза и каза, че международната общност няма стратегия, с която да се справи.
Обръщайки се към икономическия форум в швейцарския курорт, ръководителят на ООН предизвика представителите на технологичната индустрия в публиката да работят с правителствата за поставяне на ограничителни рамки за ИИ. „Тази технология има огромен потенциал за устойчиво развитие – но Международният валутен фонд току-що предупреди, че е много вероятно да влоши неравенството“, каза той, позовавайки се на доклад на МВФ, публикуван в понеделник. „Мощните технологични компании вече преследват печалби с безразсъдно пренебрежение към правата на човека, неприкосновеността на личния живот и социалното въздействие.“ Технологичните компании твърдят, че въвеждат системи за предотвратяване на използването на ИИ за престъпни или други злонамерени цели и настояват, че новата технология ще създаде повече работни места, отколкото ще унищожи.
Гутериш каза, че трябва да се направи много повече, твърдейки, че правителствата и международните органи като ООН трябва да играят роля в гарантирането, че ИИ е сила за добро. „Моят консултативен орган по темата вече направи предварителни препоръки относно управлението на ИИ, които използват предимствата на тази невероятна нова технология, като същевременно смекчават рисковете от нея“, каза той. „Имаме нужда правителствата спешно да работят с технологични компании по рамки за управление на риска за текущото развитие на ИИ; и относно мониторинга и смекчаването на бъдещи вреди. Нуждаем се от систематични усилия за увеличаване на достъпа до ИИ, така че развиващите се икономики да могат да се възползват от неговия огромен потенциал. Трябва да преодолеем цифровото разделение, вместо да го задълбочаваме“, каза Гутериш.
Гутериш също критикува компаниите за изкопаеми горива за предотвратяване на напредъка по отношение на изменението на климата. „Нека бъда много ясен - постепенното премахване на изкопаемите горива е от съществено значение и неизбежно. Никакви въртеливи или плашещи тактики няма да променят това. Да се надяваме, че няма да дойде твърде късно. Трябва да действаме сега, за да осигурим справедлив и справедлив преход към възобновяема енергия“, добави шефът на ООН.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова за реформиране на международните институции, така че да могат да решават проблемите на съвременния свят и тези, които могат да възникнат в бъдеще. Той добави, че тази година ООН ще обърне повишено внимание на процесите на реформи. "Институциите, които се занимават с глобалното управление, от Съвета за сигурност на ООН до Бретънудската система за валутните курсове и търговските разплащания, са създадени преди 80 години. Не можем да изградим бъдеще за нашите внуци със системи, предназначени за нашите дядовци", каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.