Си Дзинпин и Путин започнаха срещата си с обсъждане на мирния план за Украйна
Председателят на Китайската народна република Си Дзинпин пристигна на тридневно държавно посещение в Русия по покана на президента Владимир Путин. Очакванията са за начало двамата лидери да обсъдят китайския мирен план за Украйна. В понеделник Путин и Си ще имат работен обяд, официалните преговори започват във вторник.
В понеделнишкия брой официоза "Российская газета" публикува статия на председателя Си, в която той отделя особено внимание на двустранните отношения. "Двете страни водят независима и самостоятелна външна политика и разглеждат отношенията между Русия и Китай като един от главните приоритети в дипломация", пише китайският лидер. Той засяга и темата Украйна, като изтъква, че публикуваната наскоро "Позиция на Китай за политическото регулиране на украинската криза" максимално отразява единството на възгледите на международната общност за преодоляване на кризата.
Същевременно в печатния орган на Комунистическата партия на Китай "Женмин жибао" беше публикувана статия на Владимир Путин, който също акцентира върху двустранните отношения. Освен това критикува политиката на Съединените щати за двойно възпиране на Русия и Китай. Според него НАТО грубо нарушава принципа за неделимост на сигурността. Путин определя действията на Алианса като безотговорни, опасни и способни да подкопаят глобалната ядрена сигурност.
Китайският президент Си Цзинпин заяви, че конфликтът между Русия и Украйна може да бъде решен, "ако всички се ръководят от концепцията за обща, всеобхватна, съвместна и устойчива сигурност и продължат диалога и консултациите по равноправен, разумен и прагматичен начин", предаде Ройтерс. В коментар преди посещението си в Русия той каза, че Китай "винаги е заемал обективна и безпристрастна позиция и е полагал активни усилия за насърчаване на помирението и мирните преговори".
Си Цзинпин също така изтъкна отношенията на Китай с Русия, заявявайки, че двустранната търговия е скочила със 116% през 2022 г. в сравнение с преди десетилетие, достигайки общо 190 милиарда долара, като Пекин е най-големият търговски партньор на Москва за 13 поредни години. Той посочи, че са в ход съвместни проекти в областта на енергетиката, в космонавтиката, авиацията и транспортната свързаност, като двете страни работят за разширяване на сътрудничеството в областта на научните и технологични иновации и трансграничната електронна търговия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.