Сорос: Победа на Украйна означава разпадане на империята на Москва
Победа на Украйна във войната с Русия би довела до разпадането на империята на Москва. Това заяви американският милиардер и филантроп Джордж Сорос пред Мюнхенската конференция по сигурността, предаде Си Ен Би Си.
В речта си унгарският инвеститор и основател на фондацията „Отворено общество“ каза, че Трета световна война трябва да бъде „избегната на всяка цена“ и че „подкрепата на Европа за Украйна трябва да бъде запазена“.
Той отбеляза, че администрацията на президента на САЩ Джо Байдън доставя на Украйна оръжия като ракети, танкове и боеприпаси, необходими, за да устои на руско нападение, но подчерта, че опозицията от ръководената от републиканците Камара на представителите прави малко вероятно приемането на „още един голям двупартиен пакет за финансиране от САЩ“.
Руската частна военизирана група „Вагнер“ е активна на място в Украйна, но нейният лидер Евгений Пригожин наскоро каза, че настоящите усилия за обкръжаване на украинските сили в град Бахмут са били възпрепятствани от „чудовищната бюрокрация“ на Москва, задълбочавайки пукнатините между „Вагнер“ и Кремъл .
Пригожин прогнозира, че осигуряването на контрол от страна на Русия върху източноукраинския регион Донбас може да отнеме две-три-години, като добави, че в Бахмут „има много пътища в посока извън града и по-малко за влизане в него“.
„Възможно е той (Пригожин) да успее, но го смятам за малко вероятно, тъй като украинската армия оказва силна съпротива. Когато най-накрая Украйна може да използва оръжията, които са и обещани, нещата ще се обърнат“, каза Сорос.
„Това дава на Украйна тесен прозорец от възможности по-късно тази пролет, когато получи обещаното въоръжение, да предприеме контраатака, която ще определи съдбата на руската инвазия в Украйна“, добави той.
Сорос също предположи, че страните от бившия Съветски съюз „нямат търпение“ да видят Русия победена в Украйна, тъй като искат „да утвърдят своята независимост“.
„Това означава, че украинска победа ще доведе до разпадането на Руската империя. Русия вече няма да представлява заплаха за Европа и света. Това би било голяма промяна към по-добро. Това ще донесе огромно облекчение на отворените общества и ще създаде огромни проблеми за затворените“, каза Сорос.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ЕС въвежда уеднаквен обхват за проверките на чуждестранните инвестиции
ЕС |SOFia HELPers подкрепиха първото издание на „ЖЕГА ФЕСТ“ 2026
ПР и събития |Европейските борси започват седмицата със спад на фона на разпродажбите в технологичния сектор*
Финанси |Кристалина Георгиева: Светът не е подготвен за натрупващите се сътресения
Икономика |ЕК: САЩ се оттеглят на спомагателни позиции в отбраната на Европа, като запазват „ядрения чадър“
ЕС |Звездите за бизнеса от 8 до 14 юни: Фокусът пада върху сигурността и устойчивите решения
Хороскоп |Швейцарски компании са инвестирали 27 млрд. долара в САЩ след споразумението за митата
Икономика |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Река Ефрат някога се е вливала в Средиземно море
Наука и Здраве |На днешната дата, 8 юни. Световен ден на океаните
На днешната дата |Времето: Слънчево с краткотрайни валежи
България |Пентагонът повиши степента на заплаха от израелско шпиониране срещу САЩ
Свят |Петролът поскъпна с над 4% след размяната на удари между Иран и Израел
Енергетика |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.