Страните от ЕС, които търсят все повече испански служители

Страните от ЕС, които търсят все повече испански служители

Търсенето на възможности в рамките на Европейския съюз стимулира международната мобилност през последните години. Възможността за получаване на работна среда с по-добри условия е основната цел за тези, които се местят в други страни. Днес има 6,5 милиона европейци, които работят в чужда държава, принадлежаща към ЕС. Това показват данни на Synergie, мултинационална компания, посветена на човешките ресурси, предава Abc.es. 

Анализирайки ситуацията на международната мобилност в Европа чрез подразделението Global Cross Sourcing, Synergie заключава, че Германия, Франция, Италия и Белгия са страните, които търсят най-много испанска работна ръка. Любимите сектори са логистиката, авиокосмическата промишленост и възобновяемата енергия, които се открояват над останалите.

Според консултантската компания, европейският аерокосмически сектор е продължил през 2022 г. да увеличава своите показатели за заетост с 57 822 души, което представлява увеличение от 8% в сравнение с миналата година, според търговската асоциация на Европейската космическа индустрия Eurospace.

От своя страна секторът на възобновяемата енергия продължава да изпълнява прогнозата на Международната организация на труда, която предвижда създаването на четири работни места за всяко едно, унищожено в процеса на енергийно преобразуване.

И накрая, логистичният сектор, например, има почти три милиона работници в Германия, както е обяснено от Федералното логистично дружество на страната. 

Условия на заплащане и качество на живот 

Координаторът на Global Cross Sourcing на Synergie, Сузана Паленсия, подчерта в разговор с ABC, че според данните на компанията, събрани през последните три години, включително първите месеци на 2023 г., Германия, Франция, Италия и Белгия са страните, които търсят повече испанска работна ръка. Компанията има 800 офиса, разпределени в 14 европейски страни, така че това изследване се основава на търсенето на работни предложения, които компанията получава най-много.

Сузана Паленсия посочва, че сред мотивите, които испанският работник посочва, за да мигрира в други страни от Европейския съюз, са условията на заплащане и качеството на живот.

"Младите хора често подчертават, че намират възможност да станат независими, с адекватна заплата, която им позволява да имат собствен апартамент и да плащат допълнителните си разходи. Освен това 90% от испанците, които си намерят работа в чужбина, остават да живеят в страната приемник", казва Паленсия.

Нещо повече, тя твърди, че тази цифра се увеличава и обхваща както квалифицирани, така и неквалифицирани работни места. В случай на неквалифицирани работни места има по-бърз достъп до пазара на труда чрез по-опростени процеси, изискващи по-малко изисквания. Квалифицираните работни места са по-сложни и имат по-голяма конкуренция с други страни.

"Испанците, които работят в други страни, са склонни да имат постоянни договори и договори на пълен работен ден, те напускат родината си главно в търсене на стабилна работа", допълва Паленсия.

Изискванията на ЕС 

Според проучване на Synergie по данни на Евростат, има голяма възможност за намиране на работа в страните от ЕС, тъй като процентът на незаетите работни места на тази територия възлиза на 2,8% през първото тримесечие на 2023 г. и на 3% в еврозоната, процент много по-висок от 1,6%, който е регистриран през април 2020 г. Белгия е страната, която се нуждае от най-много работници, достигайки ниво от 4,7%.

Доклад на Eures, европейската мрежа за сътрудничество на службите по заетостта, показва, че сред най-търсените работни места за 2023 г. по отношение на професионалните работни места, ще се открояват инженерство за възобновяема енергия, гражданско инженерство, учени и управление на рибарството. Що се отнася до избора на занаяти, най-голямо търсене има в строителния сектор, тъй като той се стреми да бъде по-екологичен и устойчив, изисквайки оператори на машини и механици. По същия начин ще се увеличи търсенето на механици и електротехници.

В годишния доклад за трудовата мобилност в рамките на ЕС 2022 се подчертава също, че през последните години професионалистите са имали най-голям ръст на заетостта в областта на информационните и комуникационни технологии, съответно с 8,2% и 13,1%.

Според годишния доклад по-голямата част от работниците в ЕС, командировани от 2016 до 2021 г., са в професии, които изискват ниска или средна квалификация, като чистачи и помощници (10% от всички командировани работници; 559 000), работници в минното дело, строителството, производството, и транспорта (8%; 334 000) и строителни работници (7%; 445 000).

Испанците, живеещи в чужбина 

Според данни от регистъра на испанците, пребиваващи в чужбина (PERE), към 1 януари 2023 г. броят на хората с испанско гражданство, пребиваващи в чужбина, достига 2 790 319, като 64% ​​са на работоспособна възраст. В допълнение, според националната статистика на страната, испанското население, пребиваващо в чужбина, се е увеличило с 1,7% през 2022 г. Въз основа на тези цифри се установява, че най-голямото увеличение на населението с испанска националност е в Съединените щати, Мексико и Франция - ситуация, която продължава да нараства, като се има предвид последните 10 години.

Що се отнася до движението в рамките на ЕС, към 1 януари 2021 г. най-голямата дестинация в ЕС е Германия с около 3,3 милиона. Следват ги Испания и Италия, съответно с 1,3 милиона и 1,1 милиона. Освен това в почти всички случаи, когато има налични данни, командированите от ЕС имат временни договори в по-голяма степен от гражданите на съответната държава. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ