Световната банка, ООН и ЕК оцениха възстановяването на Украйна на 486 милиарда долара

Световната банка, ООН и ЕК оцениха възстановяването на Украйна на 486 милиарда долара

Световната банка, ООН и ЕК оцениха възстановяването на Украйна на 486 милиарда долара

За възстановяване на украинската икономика две години след навлизането на руските войски ще са необходими 486 милиарда долара, според прогнозата на Световната банка, ООН, Европейската комисия и украинското правителство. Преди година нуждите бяха оценени на 411 милиарда долара. 

През 2024 г. украинските власти ще се нуждаят от 15 милиарда долара за решаване на приоритетните задачи за реконструкция и възстановяване. Само 5,5 милиарда долара от тази сума се осигуряват от ресурсите на Киев и неговите международни партньори. Смята се, че ще са необходими 486 милиарда долара за десет години. 17% трябва да бъдат заделени за жилищно строителство, 15% за транспорт, 14% за търговия и индустрия, 12% за селско стопанство, 10% за енергетика. Необходими са 11 милиарда долара за почистване на отломките във всички сектори.

Преките щети от боевете се оценяват на $152 млрд. Най-засегнатите сектори са жилищно-комуналните услуги, транспортът, търговията, индустрията, енергетиката и селското стопанство. Най-големите щети, както се посочва в прессъобщението на ООН, се случват в Киевска област, Донбас, Херсонска и Запорожка области (ДНР, ЛНР, Херсонска и Запорожка области бяха анексирани от Русия през есента на 2022 г.). 10% от жилищния фонд беше унищожен или повреден. Украинският премиер Денис Шмигал заяви, че основният ресурс за възстановяване на Украйна „трябва да бъде конфискацията на руски активи, замразени на Запад“. Това се казва в негов коментар на прогнозата на сайта на ООН. Правителственият ръководител също така увери, че властите създават условия за привличане на частни инвестиции. По-рано Кремъл заяви, че Западът няма да може да легитимира конфискацията на руски средства. Прессекретарят на президента Дмитрий Песков нарече блокирането на активите гангстерско действие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ