Световната банка отпуска 449,2 млн. долара заем на Турция

Световната банка отпуска 449,2 млн. долара заем на Турция

Световната банка отпуска 449,2 млн. долара заем на Турция

Световната банка обяви, че отпуска 449,2 млн. долара на Турция за подпомагане на зелено и устойчиво възстановяване на засегнатите от бедствия общини, за укрепване и подобряване на реакцията при бедствия. Това съобщи вестник Daily Sabah.

Проектът (TEFWER) е насочен към общините, които понесоха щети от земетресения, наводнения и горски пожари през 2020 и 2021 г., съобщи Световната банка. Портфейлът ще бъде използван за ремонти, структурно укрепване и реконструкция на увредената общинска инфраструктура и ще въведе мерки, насочени към повишаване на готовността при бедствия и адаптиране към климата.

„Проектът има за цел да отговори на непосредствените и най-критичните нужди от реконструкция и рехабилитация от скорошни горски пожари, наводнения и земетресения, както и проактивна подкрепа на спешни мерки, необходими за изграждане на устойчивост към рискове от бедствия и климат, които нарастват по честота и интензивност“, е записано в официалното съобщение на финансовата институция.

„Световната банка е решена да подкрепи действията на Турция в отговор на геофизични рискове и такива, предизвикани от изменението на климата, пред които са изправени хората, общностите и икономиката“, подчерта Огюст Тано Куаме, който отговаря за страната.

Проектът ще облагодетелства пряко повече от 8 милиона души, които ще имат достъп до общинска инфраструктура с възстановен оперативен капацитет и устойчивост, докато други над  17 милиона души ще се възползват от подобрения капацитет за реагиране при бедствия и извънредни ситуации. Едновременно с това той е съобразен с целите за зелено и устойчиво строителство в Турция, възстановяване и укрепване или реконструкция на засегнатата от бедствия инфраструктура.

 „Надяваме се това партньорство да допринесе за подпомагане на развиващите се градове в Турция да станат по-устойчиви, тъй като инфраструктурата в градовете и обитателите им са изправени пред рискове, свързани с изменението на климата – наводнения, бури, свлачища, екстремни горещини и студове и недостиг на вода“, обясни Алана Лий Симпсън, ръководител на екипа по проекта. Той е в съответствие с Рамката за партньорство на Световната банка (CPF) за Турция за фискалния период 2018-2023 г., която определя общата цел за подкрепа на страната за постигане на по-устойчиво и приобщаващо развитие чрез фокусиране върху измеренията на растежа, приобщаването и устойчивостта.

Анкара ратифицира Парижкото споразумение за климата в края на миналата година и заяви, че се стреми да постигне нетни нулеви въглеродни емисии до 2053 г., припомня вестникът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ