СЗО обяви земетресенията в Турция за катастрофата на века

СЗО обяви земетресенията в Турция за катастрофата на века

СЗО обяви земетресенията в Турция за катастрофата на века

Мощните земетресения, които удариха Турция и Сирия преди малко повече от седмица са най-тежкото природно бедствие в Европа за последното столетие, обяви Световната здравна организация (СЗО).

"Все още събираме данни за мащаба на бедствието. Реалните щети не са изчислени", каза регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге.

Потвърдена е смъртта на повече от 31 000 души в Турция и близо 5000 в Сирия. Отделно най-малко 26 милиона души в двете страни се нуждаят от хуманитарна помощ, като
СЗО вече е отправила апел за набавяне на кризисен спасителен фонд в размер на 43 милиона долара, допълни Клуге.

„Възможно е в следващите дни, когат имаме по-ясна представа за мащаба на кризата и хуманитарните нужди, тази сума да се удвои“, добави говорителят.

В изявлението си СЗО също така изразява загриженост относно увеличаването на разпространението на инфекциозни заболявания, което е възможно поради прекъсване на водоснабдяването и нехигиенични условия в местата на бедствието.

Около 80 000 души са в болници, според турските власти, което поставя под огромно напрежение върху здравната система. Сама по себе си тя също беше силно засегната от бедствието.

„Инициирахме най-голямото мобилизиране на линейки в Европейския регион на СЗО в нашата 75-годишна история“, обобщи Ханс Клуге.

Две земетресения с магнитуд 7,7 и 7,6 станаха на 6 февруари с интервал от девет часа в провинция Кахраманмараш в югоизточна Турция. Трусовете, последвани от стотици вторични земетреси бяха усетени в десет провинции на страната и съседни държави, включително Сирия.

Първоначално се смяташе, че второто земетресение от 7,6 е афтършок, вследствие на първото, но учени впоследствие съобщиха, че Турция е преживяла много рядък феномен с т.нар. "двойни земетресения", тъй като първите две най-силни са били в различни огнища на отстояние 100 километра едно от друго

Спасителните дейности все още продължават и днес стана ясно, че 77-годишна жена е извадена жива след 212 часа под развалини в югоизточния турски окръг Адъяман, предаде Анадолската агенция, цитирана от БТА.

Турският президент Ердоган заяви, че спасителните работи ще продължат, докато не бъде изваден и последният човек изпод срутените сгради и сравни силата на трусовете с атомни бомби.

По думите му, около 250 000 служители са на терен в зоните на трусовете. Общо 9046 чуждестранни служители от 82 държави в момента работят в зоната на бедствието, съобщи външното министерство на Турция. 

Ердоган отбеляза още, че срутилите се сгради са сигнал за правителството от необходимостта от по-стриктни строителни разпоредби.

100 държави са предложили помощ досега, като се очаква още две да изпратят спасителни екипи, добавят от турското МВнР. Освен спасителни екипи в засегнатите райони са изпратени и 2 607 390 одеяла, над 227 762 палатки, 48 271 контейнера, храна и екипи за психологическа подкрепа, наред с с над 12 300 превозни средства, включително багери, трактори и булдозери. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ