Тайван започва най-голямото военно учение в историята си срещу китайско нашествие

Тайван започва най-голямото военно учение в историята си срещу китайско нашествие

Тайван започна най-голямото военно учение в историята си. Това са годишните военни маневри „Хангуан“, които този път ще протекат различно и по-дълго, съобщава Focus Taiwan. Те ще продължат десет дни, до 18 юли, което е два пъти повече от обичайното. По традиция маневрите, които се провеждат на острова от 1984 г. насам, продължават пет дни и четири нощи. Те са предназначени да проверят бойната готовност на Тайван в случай на китайско нашествие.

Този път в ученията ще участват рекордните 20 000 резервисти, съобщава Bloomberg. Ще участват и цивилни -  те ще тестват мазетата на голяма верига супермаркети, превърнати в убежища, а местните власти ще проверят готовността им да предоставят основни услуги и доставки в кризисна ситуация.

„Целта на тазгодишните учения е да се укрепи дългосрочният капацитет на Тайван за съпротива и да се изгради устойчивост както във военните, така и в гражданското общество“, каза Че Чунг, научен сътрудник в Института за изследвания на националната отбрана и сигурност в Тайпе. Военните ще използват повече оборудване, закупено от САЩ, включително системите за залпов огън HIMARS. Според Че Чунг решението за удължаване на ученията се дължи отчасти на необходимостта от тестване на нови оръжия, особено дронове.

Според Министерството на националната отбрана на Тайван, военните ще практикуват противодействие на тактиката на Китай в „сивата зона“ през първите няколко дни, което включва блокиране на достъпа до пристанищата на острова с брегова охрана. След това, от 13 до 18 юли, маневрите ще преминат във фаза на „пълномащабни бойни действия“, включително операции срещу десант на брега.

Китай смята Тайван за своя провинция, но Тайпе настоява за неговата независимост. Financial Times, позовавайки се на източници в Министерството на отбраната на Тайван, писа през май, че военновъздушните и ракетните сили на Китай са се подобрили до такава степен, че „могат да атакуват острова по всяко време“. Пекин е позволил използването на военна сила за поемане на контрол над острова, като същевременно заявява, че се стреми към „мирно обединение“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ