The Times: Близки до режима в Иран притежават имоти за 200 млн. паунда в Лондон

ЕС

Физически лица, свързани с иранския режим, притежават имоти на стойност над 200 милиона паунда в Лондон, тъй като британската столицата продължава да бъде център за чуждестранни финансови средства, показва разследване на вестник "The Times", цитирано в кореспонденция от БНР.

В статия, озаглавена "Мръсни пари, златни пощенски кодове: Лондонската империя на Иран за 200 милиона паунда", изданието пише, че въпреки обещаното преразглеждане на британския пазар на недвижими имоти, за да стане по-малко привлекателен за незаконни пари, се смята, че до 12 милиарда паунда "съмнителни активи" са се влели в имоти в Обединеното кралство от 2016 г. насам.
"The Times" посочва конкретни имена, сред които изпъква Али Ансари, за когото се твърди, че действа от името на новия върховен лидер на Иран, е натрупал портфолио от имоти на престижни места. Той притежава 14 имота в Лондон, които е купил за 73 милиона паунда през 2013 г. и сега се оценяват на стойност над 100 милиона паунда.

Домове и сгради, собственост на лица под санкции, включително десетки руснаци, не могат да бъдат продавани, отдавани под наем, ипотекирани или прехвърляни, а много от тях стоят празни. Те включват домове на някои от най-престижните адреси в британската столица, където съседи казват, че сградите се рушат, а дори има твърдения, че някои от тях собственост на новия върховен лидер на Иран - аятолах Моджтаба Хаменей.

"Пазарът на недвижими имоти в Лондон е сигурно убежище за мръсни пари твърде дълго време, като имотите все още са предпочитаният актив за всеки, който иска да скрие незаконно богатство", казва пред ""The Times"  Стив Гудрич, ръководител на изследванията и разследванията на “Трансперънси интернешънъл". 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%