Times: Британски държавни служители са продали чрез LinkedIn секретни данни на китайски шпионин

Times: Британски държавни служители са продали чрез LinkedIn секретни данни на китайски шпионин

Британски служители са продали секретна информация на китайски шпионин, който е използвал фалшиви акаунти в социалната мрежа LinkedIn в продължение на пет години, съобщи вестник The Times.

Според изданието „офицер от китайското разузнаване е създал няколко фалшиви акаунта на хора и компании“ и се е свързал чрез социалната мрежа с британски служители, „работещи във въоръжените сили, в научни и технически области“. Разузнавачът се криел под псевдонимите Робин Джан, Робин Цао и  Ерик Ким и твърдял, че е получил образованието си в един от водещите университети в Лондон. Използвал е снимки на други хора за фалшивите страници в LinkedIn, уточнява изданието.

Според The ​​Times офицерът от разузнаването първо е поискал съвет от определено лице по темата от сферата на неговите професионални интереси, но след това е обещал големи суми за предоставяне на класифицирана информация или документи. Така той предложил на служител от отдела по личен състав 8 000 британски лири (10 000 долара) за информация за всеки нов служител в британските разузнавателни служби. Той също така е обещал големи суми на бивш офицер от военното разузнаване за информация относно работата в Обединетото кралство по борбата с тероризма.

Британският заместник-министър на вътрешните работи Том Тугендхат предупреди, че „не само държавните служители трябва да бъдат внимателни, но и фирмите с чувствителна търговска информация, както и учени и изследователи“, тъй като, както той твърди, китайското разузнаване е започнало активно да използва социалната мрежа LinkedIn, за да шпионира гражданите на Великобритания.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

НАТО оборудва полски вятърен парк в Балтийско море със сензори и радари
Възможно е Зеленски да участва на срещата Тръмп-Путин, но останалата част от Европа е изключена
Тръмп нареди да махнат от централни места в Белия дом портретите на Обама и Буш – баща и син
България вече съхранява слънчева енергия в батерии
Фалитите в Германия нарастват с най-бърз темп от октомври 2024 г.
Медузи спряха работата на най-голямата атомна централа в Западна Европа
Усамотението – тайното оръжие на някои от най-интелигентните хора
Мащабна криза: Техеран предупреждава за пълна липса на вода през октомври