Тръмп ще предложи на лидери от съюзнически държави места в Съвета за мир за управление на Газа

ЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп може да предложи на британския премиер Киър Стармър и лидерите на няколко други съюзнически държави места в Съвета за мир, който ще управлява ивицата Газа, съобщава The Telegraph, позовавайки се на информирани източници. Според дипломатически източници на изданието, Тръмп възнамерява да предложи на Стармър място в екипа от световни лидери, които ще управляват Газа и ще наблюдават нейното възстановяване. В следващите дни се очаква планът на Тръмп да включва лидери на съюзнически държави, включително Великобритания, Германия, Франция, Италия, Саудитска Арабия, Катар, Египет и Турция.

Според източници на изданието, САЩ смятат, че е от съществено значение участниците във възстановяването на Газа да заемат позиции, подобни на тези на Тръмп.  В медиите се разпространиха и съобщения, че бившият британски премиер Тони Блеър, зетят на Тръмп Джаред Кушнер и пратеникът на президента на САЩ Стив Уиткоф ще бъдат членове на така наречения Изпълнителен съвет. Този орган ще бъде подчинен на Съвета за мир, но ще играе централна роля в надзора на сложното прилагане на втората фаза на споразумението.

Изпълнителният съвет, от своя страна, ще контролира технократично палестинско правителство, което ще отговаря за ежедневното възстановяване на ивицата Газа и поддържането на реда там.  В нощта на 9 октомври 2025 г. президентът на САЩ обяви, че израелските власти и ръководството на Хамас са се споразумели за първата фаза от предложения от Вашингтон план за разрешаване на конфликта в Газа. Освобождаването на израелски заложници в замяна на палестински затворници и частичното изтегляне на израелските войски представляват първия етап от плана. Втората фаза се отнася до следвоенното управление на Газа и създаването на някои от необходимите механизми за това.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“