Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Тръмп заплашва с мита от 100% европейските държави, налагащи данък върху дигиталните услуги
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща да наложи 100% мито върху вноса от всяка европейска държава, която въведе данък върху цифровите услуги, засягащ американските технологични гиганти, предаде BBC.
В своята платформа Truth Social Тръмп написа, че „Много европейски държави“ обсъждат въвеждането на такъв налог и някои са близо до това.
Той предупреди, че наказателните санкции ще бъдат приложени незабавно и напълно ще „заменят“ всички съществуващи двустранни търговски споразумения.
Въпреки че публикацията е насочена към държави, планиращи „неотложното прилагане“ на нови налози, точните последици за Обединеното кралство не са ясни, като се има предвид, че Лондон има такъв данък от 2020 г.
„Моля, нека това изявление послужи като доказателство, че всяка държава, която наложи такъв данък, ще бъде незабавно посрещната със 100% МИТО върху всички стоки, изпратени до Съединените американски щати“, написа той.
Британският данък от 2% върху цифровите услуги (DST) се прилага за големи търсачки, платформи за социални мрежи и онлайн пазари с глобални приходи от техния дигитален бизнес надхвърлящи 500 милиона паунда и общите приходи от Обединеното кралство над 25 милиона паунда.
Той засяга някои от най-големите американски компании, включително Apple, Google, Meta и Amazon, и е набрал над 800 милиона паунда през 2024-25 г., в сравнение с 678 милиона паунда през 2023-24 г., според Министерството на финансите.
През април Тръмп заяви, че Обединеното кралство е изправено пред „голяма тарифа“ за предполагаемо таргетиране на данък към големи американски компании.
„Те си мислят, че ще спечелят лесни пари, затова всички са се възползвали от нашата страна“, каза Тръмп по това време.
Заплахата на Тръмп за ответни мерки срещу европейски държави, които може да планират да въведат или преразгледат свой собствен такъв данък, идва само дни след като САЩ и ЕС финализираха нова търговска сделка.
Майкъл Дамианос, министър на енергетиката, търговията и промишлеността на Кипър, заяви по това време, че „ЕС може да реагира бързо и пропорционално, когато сделката не се спазва или интересите му са застрашени“.
Франция, Италия и Испания също налагат данък върху цифровите услуги от 3% на големи компании, опериращи в техните страни, а няколко други държави от ЕС са въвели или са предложили подобен данък, според Tax Foundation – организация с нестопанска цел, фокусирана върху данъчната политика.
По-рано тази година Amazon увеличи таксите си за продавачите, позовавайки се на такива данъци.
Тръмп се опита да наложи големи тарифи на много страни, откакто отново стана президент през 2025 г.
През февруари Върховният съд на САЩ отмени по-ранния опит на Тръмп да наложи глобална тарифа от 10%. Въпреки това САЩ наскоро обявиха нови тарифи от 10-12,5% за десетки страни, представляващи почти целия им внос, поради твърдения, че тези страни не правят достатъчно за справяне с принудителния труд.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.