Турция ратифицира членството на Финландия в НАТО

Турция ратифицира членството на Финландия в НАТО

Турция ратифицира членството на Финландия в НАТО

Финландия ще стане 31-ият член на НАТО, след като парламентът на Турция ратифицира присъединяването на страната към пакта, пише Би Би Си.

Турция блокираше процеса по приемане на Финландия в Алианса в продължение на месеци с аргумента, че северноевропейската държава подкрепя „терористи“, визирайки членове на Кюрдската работническа партия (ПКК) и ФЕТО, организацията на Фетхуллах Гюлен.

Швеция, която кандидатства за присъединяване към НАТО по същото време като Финландия миналата година, все още е блокирана от Анкара заради подобни оплаквания.

Всяко разширяване на НАТО се нуждае от подкрепата на всички членове на Алианса.

Финландия ще бъде официално приета в НАТО на следващата среща на върха, която ще се проведе през юли в Литва.

В изявление след вота в Турция финландското правителство заяви, че присъединяването към Алианса ще укрепи сигурността на страната и ще подобри стабилността и сигурността в Балтийския регион и в Северна Европа.

„Като съюзници ние ще даваме и получаваме сигурност. Ще се защитаваме взаимно. Финландия стои до Швеция сега и в бъдеще и подкрепя нейната кандидатура“, написа финландският премиер Сана Марин в Twitter.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган даде одобрението си за кандидатурата на Финландия по-рано през март, като похвали „автентичните и конкретни стъпки“ на страната по отношение на турската сигурност.

Но неговата враждебност към Швеция продължаваща, като той отново обвини страната, че пподкрепя кюрдските бойци и им позволява да демонстрират по улиците на Стокхолм.

Решението на Анкара да ратифицира членството на Финландия разчиства пътя за един от най-важните моменти в новата история на НАТО.

Финландия е страна, която има 1340 км граница с Русия и един от най-мощните арсенали от артилерийски оръдия в Европа, се отказва от неутралитета си и се присъединява към Алианса в отговор на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

Швеция също изостави дългогодишния си ангажимент да остане неутрална при кандидатстването си за присъединяване към НАТО, но за разлика от своя съсед не граничи с Русия.

В продължение на десетилетия и двете северни нации смятаха, че за тях е по-безопасно да не се присъединят към НАТО.

Един от основополагащите принципи на НАТО е принципът на колективната отбрана - което означава, че нападение срещу една държава членка се третира като нападение срещу всички тях.

За руския президент Владимир Путин присъединяването на Финландия е голям стратегическа неуспех.

Той изпрати армията си в Украйна миналата година с очакването, че тя ще спре разширяването на НАТО и ще отслаби Запада. Всъщност постигна точно обратното.

Сега Финландия е на път да стане седмата страна в региона на Балтийско море, която е член на НАТО, като това допълнително изолира крайбрежния достъп на Русия в Санкт Петербург и ексклава Калининград.

Руското външно министерство по-рано осъди решението на Финландия, заявявайки, че е необмислено и се основава на русофобска истерия.

Но финландското обществено мнение и в крайна сметка решението на Хелзинки да се присъедини към НАТО бяха радикално променени от нахлуването на Русия в Украйна.

Почти за една нощ подкрепата за членството в НАТО скочи от една трета от финландците до почти 80%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ