Турция разположи шест изтребителя F-16 и системи за противовъздушна отбрана в Северен Кипър

ЕС

Турското министерство на отбраната обяви в понеделник разполагането на шест изтребителя F-16 и системи за противовъздушна отбрана в Севернокипърската турска република, съобщиха местните медии.

„Поради развиващата се ситуация в региона и като част от поетапен подход за гарантиране на сигурността на Севернокипърската турска република, в понеделник там бяха разположени шест изтребителя F-16 и системи за противовъздушна отбрана“, се казва в изявление на министерството. Министерството обеща да предприеме допълнителни мерки, ако е необходимо.

Кипър остава разделен между кипърски гърци и кипърски турци от 1974 г., когато управляващите в Атина „Черни полковници“ обявиха  анексирането на Кипър към Гърция. В отговор Анкара, позовавайки се на необходимостта от защита на кипърското турско население, разположи войски в северната част на острова. По-късно там беше сформирана Севернокипърската турска република, която е призната в света само от Турция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Енергетиката се променя: Пречки и възможности пред развитието на възобновяемата енергия у нас
Проучване на Делойт: Поколението Z и милениалите преосмислят кариерния успех
17-и зелен и енергиен форум: Дългосрочната устойчивост си има цена
Времето: Купесто-дъждовната облачност с гръмотевици се мести на изток
Студени досиета: Синът на покойния основател на модната верига "Mango" бе задържан за смъртта на баща си
Какво правят уверените хора, преди да кажат и една дума
El Pais: Поп звездата Шакира спечели дело срещу данъчните, връщат ѝ над 60 милиона евро
Европа и Китай изстреляха общ спътник за изучаване на магнитинните бури от Слънцето