Учени декодираха ДНК-то на гръцкото сирене Фета
Гръцки учени декодираха ДНК-то на известното сирене Фета, пише Greek Reporter. Учени от Фондацията за биомедицински изследвания към Атинската академията проучиха голямо разнообразие от сирена, произвеждани на територията на страната в опит да установят количествено хранителните характеристики на популярното гръцко сирене .
Изследването на учените показа, че продуктът съдържа 489 различни вида протеин, което го прави един от най-богатите на белтъчини сортове сирена в целия свят.
Съгласно законодателството на ЕС за „защитеното наименование за произход“ на продуктите, Фета трябва да се произвежда чрез използване изключително на пълномаслено овче мляко или смес от овче и козе мляко. Козето мляко никога не може да бъде повече от тридесет процента от общото количество.
Производството на сирене е древна практика в Средиземноморието с производството на сирене от козе или овче мляко, датиращо от 8 век пр.н.е. в Гърция. Един мит разказва, че синът на Аполон Аристей, отгледан от нимфи, учи човечеството на изкуството да приготвя сирене от мляко. Продуктът е споменат и в „Одисея” на Омир, където циклопът Полифем е описан като овчар, който живее в пещера, пълна със сирене и мляко, взети от стадото му.
Фета е ронливо, меко, бяло сирене с остър вкус. Създава се чрез поставяне на подквасената млечна смес в дървени бурета. Подсирената смес е много компактна и трябва да се нареже, за да влезе в бъчвите. Преведено името означава „парче“ и най-вероятно произлиза от тази практика.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.