US моряци съдят ТЕПКО за облъчване с радиация

US моряци съдят ТЕПКО за облъчване с радиация

Осем американски мореплаватели са завели дело срещу японската компания ТЕПКО, която ръководи авариралата след ужасяващия трус от 9 по Рихтер през миналата година централа „Фукушима”. Ищците твърдят, че са били изложени на радиационно облъчване. Те сочат, че ТЕПКО ги е излъгала за размера на заплахата върху здравето им непосредствено след инцидента. Тогава са били включени в екипите на спасителните операции след природни бедствия.

Всеки от тях иска по 10 милиона долара компенсация за нанесените му вреди и 30 милиона наказателно обезщетение от ТЕПКО. Завели са иска си във федерналния съд в Сан Диего, САЩ. Освен това искат компанията да установи фонд от 100 милиона долара, за да изплати медицинските им разходи.

В молбата им до съда е записано, че японският оператор е създал впечатлението, че нивото на радиационно изтичане от ядрената централа не представлява непосредствена заплаха. В резултат мъжете са достигнали опасни райони, където са били изложени на радиация.

Делото е поредното срещу ТЕПКО, от която се изискват милиарди долари обезщетения.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 5 февруари. Имен ден празнуват Агата, Добрин, Добринка, Добри
Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна настояват от бранша
Тръмп иска САЩ да поемат контрола над Газа и да я превърнат в „Ривиера на Близкия изток“
На днешната дата, 6 февруари. Имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла
Асен Василев: Бизнесът и домакинствата имат 134 млрд. лв. в банките
Премиерът нареди превантивни полицейски акции на пътя заради влизането ни в Шенген
Зеленски каза, че би се съгласил на директни преговори с Путин
Премиерът: Ще внесем бюджет на стабилизирането на публичните финанси