В Беларус влезе в сила смъртно наказание за държавна измяна

ЕС

В Беларус влезе в сила закон, който предвижда възможност за налагане на смъртно наказание на длъжностни лица за държавна измяна.

Законопроектът "За изменение на кодексите за наказателна отговорност" е внесен от Министерския съвет в Камарата на представителите (долната камара) на Народното събрание на Беларус в края на октомври 2022 г. Той беше приет в началото на декември на първо четене и в края на февруари 2023 г. на второ четене.

В края на февруари документът беше одобрен от Съвета на републиката (горната камара) и подписан от президента Александър Лукашенко на 9 март. Нормативният акт беше публикуван в Националния правен интернет портал на 14 март и влезе в сила 10 дни по-късно.

Със закона се изменя част 2 на член 356 от Наказателния кодекс (НК) на Беларус "Измяна на държавата“. Той предвижда възможност за наказание под формата на доживотен затвор или смъртно наказание за държавна измяна, извършена от длъжностно лице, заемащо публична длъжност, предаде Анадолската агенция.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната