В САЩ поискаха да се забрани на полицията „дигиталното търсене“ чрез Google
Фондацията за човешки права Electronic Frontier и Асоциацията на адвокатите по наказателна защита поискаха от Върховния съд на Пенсилвания да блокира Google да споделя информация с полицията по така наречените „разследване по ключови думи“, съобщава Bloomberg. Ищците смятат, че тази практика дава на правоприлагащите органи твърде много власт да се намесват в неприкосновеността на личния живот.
„Разследванията по ключови думи са цифрови търсения, които позволяват на властите да се ровят в нашата понякога много лична информация и Върховният съд на Пенсилвания трябва да постанови тази практика за противоконституционна“, каза активистът за граждански права Майкъл Прайс.
Практиката с подобни искания съществува от 2016 г. Тогава полицията разследва изнасилването на жена в Пенсилвания и се обърна със запитване към Google кой е търсил в търсачката името и адреса на жертвата в седмиците преди престъплението. В резултат на това е установен заподозрян, чиято вина впоследствие е доказана. Практиката стана масова, но първата вълна от критики възникна през 2022 г., по време на обсъждането на закона, забраняващ абортите. Правозащитници казаха, че информацията на Google ще позволи откриването и преследването на жени, решили да направят аборт в държави, където тази процедура е забранена.
През октомври съдът в Колорадо отхвърли забраната за „заповеди за ключови думи“, но каза, че те трябва да се използват при разследвания на сериозни престъпления. През декември Google спря да предоставя на полицията данни за геолокация, тъй като се оказа, че правоприлагащите органи злоупотребяват с подобни заявки и ги използват, наред с други неща, за да търсят хора, които не са извършили тежки престъпления.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.