В търговските войни няма победители, предупреди китайски вицепремиер
Китайският вицепремиер Дин Сюесян предупреди, че „няма победители“ в една търговска война, тъй като втората по големина икономика в света е изправена пред възможността за въвеждане на нови мита от при току-що встъпилата в длъжност администрация на Доналд Тръмп, пише Си Ен Би Си.
„Протекционизмът не води никъде. Една търговска война няма победители“, каза Дин днес по време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
Вицепремиерът започна обръщението си като се позова на речта на китайския президент Си Дзинпин в Давос през 2017 г., която се състоя само дни преди Тръмп да се отправи към Белия дом, за да започне първия си мандат.
По това време Си беше казал, че „преследването на протекционизъм е точно като да се заключиш в тъмна стая. Вятърът и дъждът може да се задържат навън, но също важи и за светлината и въздуха“.
След втората си инаугурация в понеделник Тръмп каза, че САЩ могат да наложат мита върху Мексико и Канада още през февруари. Що се отнася до Китай, завръщащият се президент на САЩ посочи, че тарифите могат да бъдат начин за натиск върху страната да принуди базираната в Пекин ByteDance да продаде TikTok, чиято бъдеща наличност в САЩ сега е под въпрос.
„Ако искахме да сключим сделка с TikTok и това беше добра сделка, а Китай нямаше да я одобри, тогава мисля, че в крайна сметка те щяха да я одобрят, защото щяхме да наложим мита на Китай“, каза Тръмп. „Не казвам, че бих го направил, но със сигурност може да се направи“, добави той.
Тръмп каза, че той и Си са обсъдили TikTok и търговията по време на разговор в петък.
Дин, който каза, че посещава Давос за втори път, е един от четиримата вицепремиери на Китай. Китайската икономика се бори със слабо потребление и спад в сектора на недвижимите имоти. Въпреки това БВП на страната официално нарасна с 5% миналата година след вълна от икономически стимули, започнали в края на септември.
В речта си във вторник Дин приписа икономическите предизвикателства на Китай на външната среда и на „временните болки, причинени [от] нашето собствено икономическо преструктуриране“. Той посочи, че страната се опитва да се отдалечи от недвижимите имоти като стълб на растежа и да се насочи към нови двигатели като технологиите от висок клас.
Технологичните постижения на Китай са резултат от „отворено сътрудничество“, добави Дин в последваща дискусия с основателя на Световния икономически форум Клаус Шваб. Китайският политик подчерта, че Пекин разработва изкуствен интелект за „интелигентната трансформация“ на своята икономика и има институции, способни да контролират нововъзникващите технологии.
При администрацията на бившия президент Джо Байдън САЩ заявиха, че се конкурират с Китай и наложиха широки ограничения, които не позволяват на китайските компании да купуват полупроводници от висок клас, използвани за обучение на системи за изкуствен интелект.
„Що се отнася до глобалното управление на ИИ, това е труден въпрос“, каза Дин.
Той призова за глобална координация в управлението на ИИ чрез ООН, подобно на ядрените или биологичните рискове.
Дин предупреди за „невъобразими последици“, ако светът се раздели на различни системи.
„Това би било ситуация, в която никоя страна не може да остане незасегната“, каза Дин.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.