Върховният съд на САЩ свали забраната върху закон на Тексас за депортиране на мигранти

Върховният съд на САЩ свали забраната върху закон на Тексас за депортиране на мигранти

Върховният съд на САЩ свали забраната върху закон на Тексас за депортиране на мигранти

Върховният съд на Съединените щати свали временната забрана върху закон в Тексас, който разрешава на местната полиция да арестува и депортира мигранти, които влизат нелегално в страната от Мексико. Решението позволява на закона да влезе в сила, докато в същото време по него текат изслушвания на по-долната инстанция, съобщи БНР.

Миналия месец федерален съдия наложи временна забрана на законодателството, но апелативен съд реши, че то ще влезе в сила, ако върховните съдии не постановят друго. Сега най-висшата съдебна институция свали ограниченията за времето на процедурите в апелативното съдилище.

По този начин върховните съдии отхвърлиха спешен иск на администрацията на Джо Байдън, според който законът е откровено нарушение на федералното законодателство, тъй като въпросите, свързани с миграцията се решават именно на федерално ниво.

Губернаторът на Тексас Грег Абът приветства решението като позитивно. По-рано той заяви, че ръководеният от него щат има правото да се защити заради провала на Байдън да изпълни дълга си и да осигури защита по южната американска граница. 

Републиканската партия и президентът си отправят взаимни обвинения по въпроса с миграцията - от партията държат отговорен държавния глава за рекордния според тях приток на хора, а Байдън от своя страна смята, че републиканците саботират опитите за намиране на решение. През декември миналата година Министерството на вътрешната сигурност регистрира над 9 хиляди опита за незаконно минаване на браздата дневно, но според данните през януари тези опити са спаднали с 50%.

По повод решението на Върховния съд от администрацията заявиха, че законът не само ще направи общностите в Тексас по-малко сигурни, но ще натовари допълнително силите на реда и ще създаде хаос по границата.

В пост в социалната мрежа Х мексиканският външен министър Алисия Барсена отхвърли законодателството, като написа, че то криминализира и дискриминира хората. Следващото заседание на апелативния съд е на 3 април, като в крайна сметка законът може отново да стигне до върховното съдилище на по-късен етап. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ