Великобритания все пак успя да уреди зелена светлина за самолетите с нелегални мигранти за Руанда
Полетите за изпращане на нелегални мигранти от Обединеното кралство до Руанда ще започнат до средата на юли. Това заяви на пресконференция премиерът на Обединеното кралство Риши Сунак.
„Първият полет ще е след 10-12 седмици, разбира се, това е по-късно, отколкото бихме искали, но винаги сме давали да се разбере, че всички процедури ще отнемат време“, отбеляза премиерът, чието слово беше показана по телевизия Sky. Той обвини за забавянията представителите на опозиционната Лейбъристка партия в Камарата на лордовете (горната камара) на британския парламент, които вече няколко пъти добавиха поправки към законопроекта, връщайки го в Камарата на общините (долната камара).
Следващото законодателно гласуване по въпроса е насрочено за понеделник и Сунак обеща, че депутатите ще бъдат в парламента във вторник вечерта толкова дълго, колкото е необходимо за приемането на законопроекта.
Премиерът добави, че летището вече е подготвено за предстоящото напускане на мигранти, резервирани са полети на частни превозвачи, подготвени са стотици придружители. "Ние сме готови. Тези полети ще бъдат изпълнени, без значение какво ще се случи, тези полети ще бъдат до Руанда", обеща правителственият ръководител, без да уточнява колко често самолетит ще летят до Руанда.
В същото време Сунак даде да се разбере, че Обединеното кралство може да се оттегли от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), ако отново блокира началото на депортирането на нелегални имигранти в африканска държава. „Няма да позволим на чужд съд да блокира началото на полетите“, каза премиерът „Ако някога има избор между националната сигурност, контрола над нашите граници и членството в международен съд, тогава, разбира се. , винаги ще давам приоритет на нашата национална сигурност“.
През януари членовете на Камарата на общините приеха законопроект за експулсиране на нелегални имигранти в Руанда, докато молбите им за убежище се обработват. Планът за изпращане на нелегални имигранти в Руанда беше представен преди почти две години от кабинета на Борис Джонсън. Досега това не е приложено поради позицията на британските съдилища, които считат, че имигрантите, депортирани в Руанда, ще бъдат изправени пред депортиране в родните си страни, където животът и здравето им могат да бъдат в опасност. ЕСПЧ също се противопостави.
За да преодолее това препятствие, правителството на Сунак подписа ново споразумение с Руанда, предназначено да премахне тази възможност, и също така представи нов законопроект. Той обявява Руанда за безопасна страна и включва мерки, които ще ограничат способността на експулсираните мигранти да я оспорват в съда.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.