Военни от цял свят ще изучават въздушната битка между Индия и Пакистан 

Военни от цял свят ще изучават въздушната битка между Индия и Пакистан 

Въздушният бой между произведени в Китай пакистански самолети и произведени във Франция индийски изтребители Rafale ще бъде внимателно наблюдаван от военните, търсещи информация, която би могла да им даде предимство в бъдещи конфликти. 

Пакистански изтребител, произведен в Китай, свали най-малко два индийски военни самолета в сряда, съобщиха двама американски служители пред Ройтерс. Това е потенциално важен етап за развитието на усъвършенствания изтребител на Пекин. 

Въздушният сблъсък е рядка възможност за военните да изучат работата на пилоти, изтребители и ракети „въздух-въздух“ в активни бойни действия и да използват тези знания, за да подготвят собствените си военновъздушни сили за битка, пише Ройтерс. 

Експерти заявиха, че употребата на съвременни оръжия в реални условия ще бъде анализирана по целия свят, включително в Китай и Съединените щати, които се готвят за потенциален конфликт за Тайван, или в по-широкия Индо-Тихоокеански регион. 

Американски служител, пожелал анонимност, заяви пред Ройтерс, че има голяма увереност, че Пакистан е използвал произведения в Китай самолет J-10, за да изстреля ракети „въздух-въздух“ срещу индийски изтребители. 

Публикации в социалните медии се фокусираха върху ефективността на китайската ракета „въздух-въздух“ PL-15 срещу „Метеор“, радарно насочвана ракета „въздух-въздух“, произведена от европейската група MBDA. Няма официално потвърждение, че тези оръжия са били използвани. 

„Общностите, занимаващи се с въздушна война в Китай, САЩ и редица европейски страни, ще бъдат изключително заинтересовани да се опитат да получат колкото се може повече истинска информация за тактиките, техниките, процедурите, какво оборудване е било използвано, какво е работило и какво не“, каза Дъглас Бари, старши сътрудник по военно-космически изследвания в Международния институт за стратегически изследвания. 

„Може би имате най-мощното оръжие на Китай срещу най-мощното оръжие на Запада, ако изобщо е било носено такова; ние не знаем това“, каза Бари. 

Французите и американците вероятно биха се надявали на подобни разузнавателни данни от Индия, каза Бари. 

„PL-15 е голям проблем. Това е нещо, на което американските военни обръщат много внимание“, каза ръководител на отбранителната индустрия. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ