Временното примирие между Израел и "Хамас" влезе в сила

ЕС

Oт 07:00 ч. тази сутрин започна четиридневното примирие между Израел и палестинската ислямистка организация "Хамас", а първата група от 13 израелски заложници се очаква бъде освободена по-късно през деня, съобщиха катарските посредници в преговорите, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Международната общност посрещна новината предпазливо. Местни служители съобщиха, че болница в град Газа е била атакувана от Израел часове преди официалното начало на примирието. Освен това двете страни сигнализираха, че паузата ще бъде временна.

Примирието, което започна в 07:00 ч., предвижда цялостно прекратяване на огъня в северната и южната част на Газа, съобщи катарското външно министерство.

В 16:00 ч. местно време (14:00 ч. по Гринуич) в палестинския анклав ще започне да влиза допълнителна помощ, а първите заложници, сред които и възрастни жени, ще бъдат освободени. Договореностите предвиждат общият им брой през четиридневното примирие да достигне 50, заяви говорител на катарското дипломатическо ведомство. Той допълни, че Израел от своя страна се е съгласил да освободи палестински затворници.

"Всички ние се надяваме, че това примирие ще доведе до възможност да се започне по-обхватна работа за постигане на постоянен мир", подчерта катарският говорител.

Служител на американския Държавен департамент предели договореното спиране на огъня като "обнадеждаващ момент", но посочи, че работата по освобождаването на всички заложници ще продължи.

"Хамас" потвърди в канала си в "Телеграм", че бойците от групировката ще преустановят всички военни действия.

По-късно обаче Абу Убайда, говорител на въоръженото крило на "Хамас", призова във видеообръщение за "засилване на конфронтацията с (Израел) по всички фронтове на съпротивата" след края на примирието, включително на окупирания от Израел Западен бряг.

Същевременно израелският министър на отбраната Йоав Галант тази нощ заяви на пресконференция, че интензивните военни действия в ивицата Газа ще продължат поне още два месеца след края на краткото примирие.

По последни данни на палестинските власти броят на убитите от израелската армия в ивицата Газа вече е надхвърлил 14 800. Повечето от жертвите са жени, деца и младежи. Насилието на Западния бряг също не стихва, като снощи здравните власти в Рамала съобщиха, че израелски войници са застреляли 12-годишно дете в гърдите.

Израел започна опустошителната си инвазия в Газа, след като на 7 октомври въоръжени бойци от "Хамас" нахлуха през граничната ограда, убиха 1200 души и взеха около 240 заложници според израелските данни, припомня Ройтерс.

"Хората са изтощени и губят надежда в човечеството", заяви ръководителят на Службата на ООН за подпомагане на палестинските бежанци Филип Лазарини след посещение в Газа. По думите му в палестинския анклав цари "неописуемо страдание". "Те се нуждаят от отдих, заслужават да спят, без да се страхуват дали ще преживеят нощта. Това е минимумът, който всеки трябва да може да получи", допълни Лазарини.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Цената на дизела в Германия падна под тази на най-бюджетния бензин E10 за първи път от март
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Звездите за бизнеса от 18 до 24 май: Повече търпение и поглед към дългосрочните хоризонти
Няколко големи столични квартала остават без топла вода за пет дни
БФБ може да отбележи ръст заради победата на Дара на „Евровизия“
Проучване на Делойт: Поколението Z и милениалите преосмислят кариерния успех
Какво означават новите китайски покупки на селскостопански продукти от САЩ за световната търговия?