Зеленски: Русия умишлено забавя преминаването на 150 кораба с украинско зърно

Украинският президент Володимир Зеленски обвини вчера Русия, че умишлено забавя преминаването на кораби, превозващи зърно за износ съгласно сделка с посредничеството на ООН, като каза, че 150 кораба чакат да бъдат натоварени, съобщава Ройтерс.
Киев е изнесъл почти 11 милиона тона зърнени храни и други храни от юли насам, когато ООН подписа споразумението с Русия, Украйна и Турция.
Във видео обръщение Зеленски каза, че забавянето означава, че износът на зърно от Украйна е с 3 милиона тона по-малко, което, според него, е достатъчно, за да се изхранят 10 милиона души.
Сделката изтича през ноември, но преговорите за удължаване не постигат голям напредък, защото опасенията на Русия не са взети под внимание по подходящ начин, каза ден по-рано руският посланик в ООН в Женева, напомня Ройтерс.
Зеленски каза във видеообръщението си в петък вечерта, че "врагът прави всичко, за да забави нашия износ на храни... към днешна дата повече от 150 кораба са на опашка, за да изпълнят договорните задължения за доставка на нашите селскостопански продукти".
Във видеобръщанието си президентът на Украйна заяви, че активните бойни действия продължават в източната и южната част на Украйна и въоръжените сили на страната поддържат инициативата.
Въздушна тревога е обявена в Южна Украйна, в Одеска и Николаевска области, съобщиха ръководителите на местните администрации.
Руските атаки срещу украинската енергийна инфраструктура започнаха на 10 октомври, два дни след експлозията на Кримския мост, зад която, според руските власти, стоят украинските специални служби.
Украинският енергиен министър съобщи в петък, че половината електроцентралите в страната са поразени от руските удари и страната вероятно ще трябва да внася електроенергия за предстоящата зима, допълва БНР.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |Инвестиционната компания Bain Capital е подала оферта за купуване на веригата Costa Coffee
Компании |Само две търговски вериги са публикували цените си на сайта "Колко струва"
България |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Принц Уилям става пилот на хеликоптер за спешна помощ
Маркетинг |Доларът задържа печалбите си въпреки новините
Коментари |Забавно е да правиш невъзможното: 20 велики цитата от Уолт Дисни
Техники за успех | Advertorial |УниКредит Булбанк е банка на годината
Финанси | Advertorial |Млада жена е починала след падане от хотел в Слънчев бряг
България | Advertorial |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.