Барак Обама разреши въздушни удари в Ирак

Барак Обама разреши въздушни удари в Ирак

Барак Обама разреши въздушни удари в Ирак

Президентът на САЩ Барак Обама разкри, че е разрешил високоточни въздушни удари срещу джихадистите на "Ислямската държава" в Северен Ирак. Карт бланш има и за пускането на хуманитарна помощ с военни самолети за застрашените религиозни малцинства, за да се предотврати "потенциален геноцид", предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

"Разреших високоточни удари, ако са необходими, за да се помогне на иракските сили, които се бият, за да защитят цивилните, които са в капан в планините без храна и вода. Можем да действаме отговорно и предпазливо, за да се предотврати потенциален геноцид", каза Обама, като уточни, че е разрешил и пускането на хранителни продукти на местните жители, застрашени от напредването на сунитските джихадисти.

Ударите ще бъдат нанесени, ако джихадистите напреднат към Ербил, столицата на автономния Иракски Кюрдистан, където има американски дипломати и военни съветници. Удари ще бъдат нанесени, "ако терористите застрашат наши служители или оборудване в която и да е точка на Ирак", уточни Обама.

Президентът на САЩ същевременно подчерта, че няма да изпраща сухопътни войски в Ирак, две години и половина след изтеглянето на американските сили от тази страна.

"Няма американско военно решение на кризата в Ирак", заяви Обама.

Вчера в. "Ню Йорк таймс", позовавайки се на кюрдски бойци, написа, че САЩ вече са нанесли въздушни удари по позиции на "Ислямска държава" в Северен Ирак, но впоследствие това твърдение бе отречено от Пентагона и от иракския постоянен представител в ООН.

Съветът за сигурност на ООН призова правителствата да помогнат на Ирак да се справи с хуманитарната криза, предизвикана от джихадистката офанзива накарала стотици хиляди иракчани да напуснат домовете си, предаде AFP. 

Съветът за сигурност се срещна при закрити врата в централата на ООН в Ню Йорк, докато САЩ преценяваха какви действия могат да предприемат. Съветът призова „международната общност да подкрепи правителството и народа на Ирак и да направи всичко възможно да помогне да се облекчи страданието на населението”, се казва в единодушно изявление на 15-те страни членки. 

Съветът осъди атаките на „Ислямска държава” и изрази „дълбоко възмущение” от принудените да напуснат родните си места стотици хиляди иракчани, много от които са от уязвими малцинства. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ