В Тихия океан се появи нов остров

В Тихия океан се появи нов остров

В южната част на Тихия океан се появи нов остров. Той е резултат от изригването на подводен вулкан. Отровът е на 45 км от столицата на Тонга Нукуалофа, съобщи BBC News.

Островът е дълъг 1,8 километра и широк 1,2 километра. Учените обаче предупреждават, че е нестабилен, може да се разпадне на части или да потъне на дъното.

 Изригването на вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай започна през декември. От преминаващ кораб бе заснето как бълва струи газ над океана. Няколко дни по-късно на спътниковите снимки се появи новият остров.

Собственик на местен хотел и негови приятели се осмелили да отидат на острова и да го заснемат. Той е съставен от тъмна вулканична маса, в която проблясват кристали. Според участниците в експедицията островът вече се е втвърдил, макар че повърхността още е гореща. На върха на кратера в средата на острова те открили зелено езеро с мирис на сяра.

През ноември друг подводен вулкан създаде остров в района на японския архипелаг Огасавара. Миналата година той се сля с близкия до него остров Нисиносима.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Футболната звезда Килиан Мбапе подаде жалба в прокуратурата за морален тормоз в ПСЖ
Киев: Русия е струпала 110 000 войници близо до стратегически важен украински град
В Будапеща ще се състои ежегодният гей парад въпреки официалната забрана
Върховният съд на САЩ разшири властта на Тръмп - и той възнамерява да се възползва от това
Джеф Безос се ожени за Лорън Санчес на пищна церемония във Венеция
Времето: Жълт код за интензивни валежи в 23 области в страната
Германски надзоорен орган иска Apple и Google да блокират DeepSeek
Червени флагове, за които да внимавате, когато сте на интервю за работа