"Вояджър 1" достигна непозната част от Космоса

Вояджър 1 достигна непозната част от Космоса

"Вояджър 1" достигна непозната част от Космоса

Космическият апарат „Вояджър 1“, на чиито борд е и българското послание „Излел е Делю Хайдутин“ в изпълнение на Валя Балканска, е достигнал непознат за човечеството кът на Космоса. Междупланетната сонда на НАСА беше изстреляна през 1977 г. Сега тя е стигнала до нов регион на Слънчевата система, наречен „магнитната магистрала“, съобщи Business Insider.

Новината е вълнуваща, защото учените смятат, че това е финалната зона, след която космическият апарат ще навлезе в междузвездното пространство, разположено между слънчевите системи. Щом „Вояджър 1“ достигне тази зона, той ще стане първият, изработен от човека обект, който ще излезе от нашата Слънчева система.

Изследователите смятат, че апаратът е прекосил непозната зона, поради няколко причини. Слънцето изригва поток от заредени частици, наричани слънчев вятър. Те формират балон около слънчевата ни система, наричан хелиосфера. Междузвездното пространство също излъчва заредени частици, наречени космически лъчи. Те обаче са възпирани от навлизането в атмосферата ни на слънчевото магнитно поле.

През юни нови данни показаха, че интензитетът на енергийните частици от вътрешната част на хелиосферата се забавя, докато интензитетът от заредените частици близо до външната обвивка на балона, позната като хелиокапсила, става по-силна.

Зарядът на частиците е съществен индикатор, че „Вояджър 1“ напуска хелиосферата. Но има един проблем. Ако космическият апарат наближава междузвездното пространство, магнитното поле на Слънцето също трябва да промени посоката си под въздействието на междузвездното магнитно поле. Това не се случи.

Затова учените смятат, че „Вояджър 1“ е навлязъл в регион от Космоса, който досега не е бил достъпен за човечеството. В тази нова граница линиите на магнитното поле на Слънцето свързани с междузвездното поле в отговор създават „магистрала“, която позволява на частиците от Слънцето да се увеличават и частиците от междузвездното пространство да се впускат в поток.

„Вярваме, че магнитната магистрала е последната стъпка от пътуването ни в междузвездното пространство. Най-доброто ни предположение е, че сме само на няколко месеца или няколко години. Новият регион не е това, което очаквахме, но свикнахме да очакваме неочакваното от „Вояджър“, коментира Едуард Стоун – един от главните учените по проекта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ