Глобалното затопляне намалява размера на растенията и животните

Глобалното затопляне намалява размера на растенията и животните

Растения, животни и насекомите се смаляват, заради по-високите температури и липсата на вода, заявиха изследователи, цитирани от „Ройтерс“. Те предупреждават, че това може да има сериозни и трайни последствия за производството на храни през следващите години. "Най-лошият сценарий e, че това ще има това реални последици за сигурността на храните", казва Дейвид Бикфорд от Националния университет на биологичните науки, отдел Сингапур.

Бикфорд и неговия колега Дженифър Шеридан са открили чрез видеозаписи и десетки проучвания, че много видове растения и насекоми като паяци, бръмбари, пчели, мравки са се смалили с течение на времето във връзка с изменението на климата. Всяка степен на затопляне също намалява от 0,5 до 4% от размера на тялото на морските безгръбначни и от 6 до 22 на сто от това на рибите.

"Оцеляването на малките индивиди може да се застраши от по-високите температури и засушаване, както и да доведе до по-малко потомство", пише в статията си Бикфорд.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

80-годишна жена почина, забравена на остров от круизен кораб
Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Полски изтребители прехванаха руски самолет, извършвал разузнавателен полет над Балтийско море
Наталия Киселова подаде оставка като председател на НС, замени я Рая Назарян
Гърция започва доставки на газ за Украйна през България, Румъния и Молдова
ЕЦБ гледа на 2029 г. като потенцилен период за стартиране на дигиталното евро
Тръмп изрази съжаление, че не може да се кандидатира за трети мандат
Кеш, злато, облигации или акции - какво показват уроците на историята?