Градове, несъвместими със живота

Градове, несъвместими със живота

Градове, несъвместими със живота

Списъците на топ дестинации, които си струва да бъдат посетени са хиляди. Интересно, но антикласациите от този род са много по-малко. Забраните обаче винаги имат обратен ефект и предизвикват да бъдат престъпени. Помислете си дали трябва да послушате този инстинкт и когато става въпрос за отровени от смог и мръсотия градове. Следва списък на най-замърсените градове в света, които е по-добре да останат извън маршрутите ви.

 Вапи, Индия

Наричат го "Голямото мръсно петно", защото прилича повече на огромно сметище, отколкото на населено място. Отровени с тежки метали води, почви и въздух, стотици хиляди тонове отпадни води и десетки хиляди болни местни жители – това са главните характеристики на Вапи. Основните източници на замърсяване тук са стотиците промишлени предприятия, превръщащи пребиваването в града в битка за оцеляване. Огромният процент вродени недъзи и хронични заболявания сред местните жители е доказателство, че Вапи е несъвместим с елементарните условия за живот.

 

Сумгаит, Азербайджан

Бивш център на химическата промишленост на СССР с всички произтичащи от това вредни последствия. Над 30 хил. местни жители имат сериозни здравословни проблеми, вследствие на заразените с тежки метали вода, въздух и почва. Нефтопреработвателните дприятия допълнително са усложнили ситуацията с трайни нефтени замърсявания.

 

Линфен, Китай

Бронхит, рак на белите дробове и пневмония – всички тези тежки диагнози са масово разпространени в този град. Главният виновник е въгледобивната промишленост, която трови атмосферата със серен двуокис и други вредни вещества в гигантски обеми. Изхвърлянето на вредни вещества от предприятията е толкова интензивно, че въздухът в града е като гъста, сива пелена.

 

Ла Ороя, Перу

Повечето жители на това неголямо градче страдат от различни заболявания, причинени от високо съдържание на олово в кръвта. Концентрацията му във въздуха превишава хиляди пъти допустимите норми. А причината за нея е добивът и преработката на мед, цинк и олово от американски корпорации в местните мини.

 

Дзержинск, Русия

Това е най-замърсеният град в Русия. Концентрацията на някои токсични вещества превишава допустимите норми милиони пъти. В земята на Дзержинск са погребани стотици тонове химични отпадъци. Крайно влошената екологична обстановка е основната причина средната продължителност на живота тук да е 45 години.

Норилск, Русия

Институтът „Блексмит” нарече Норилск едно от най-токсичните места на света. Местната минно-добивна промишленост е превърнала града в екологичен ад. Обемите на изхвърляните в атмосферата вредни вещества се измерват в милиони тонове, до степен, че замърсяването често е шокиращо очевидно: от небето вали черен сняг, киселинни дъждове, а във въздуха се усеща мирис на сяра. И въпреки, че е крайно несъвместим с живота, в Норилск живеят стотици хиляди души.

Кабве, Замбия

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ