Две години от трагедията в Япония (видео репортаж)

Две години от трагедията в Япония (видео репортаж)

Две години от трагедията в Япония (видео репортаж)

Точно преди две години Япония бе разтърсена от невиждано по сила земетресение с магнитуд 9 по скалата на Рихтер. Мощният трус отприщи огромни вълни цунами, които доведоха до една от най-големите трагедии през последните десетилетия, причинили смъртта на 15 881 души и други 2 668, които и до днес се смятат в неизвестност. Катаклизмът предизвика щети за над 200 млрд. долара.

По случай годишнината от трагедията японското правителство стана домакин на национална церемония в Токио, на която присъства император Акихито и императрица Мичико. Нацията запази минута мълчание в 14:46 часа местно време (07:46 българско) – часът, в който Япония се разтресе с невиждана сила.

Земетресението

Всичко започна в един слънчев петъчен следобед. В 14:46 ч. местно време се чува мощен тътен, последван от почти едноминутно разлюляване, което стряска иначе свикналия със земетресения японски народ.  Епицентърът е в Тихия океан на около 130 км източно от град Сендай, регион Тохоку и на 373 км североизточно от Токио, а хипоцентърът е на 25 км дълбочина.

Земетресението е толкова силно, че най-големият остров на Япония Хоншу е изместен с 2,4 метра на запад, а времетраенето на денонощието намалява с 1,6 микросекунди. По първоначални изчисления на НАСА земната ос се е изместила с около 10 сантиметра. Според италианския институт по геофизика и вулканология отклонението е 25 cм.

Цунамито

Земетресението поражда цунами с височина на вълните, достигаща до 10 м. Огромни площи от град Сендай, префектура Мияги, са разрушени и потопени от цунамито. Вълната залива и град Камаиши в префектура Ивате на главния японски остров Хоншу. 2 дни след първоначалния трус премиерът на Япония Наото Кан го обявява за „най-сериозното изпитание от Втората световна война насам“.

Ядрена криза

В резултат от земетресението атомните електроцентрали в Онагава, Фукушима и Токай се изключват автоматично. Най-тежко са повредени двете АЕЦ във Фукушима. След като централите са изключени, охладителните им системи трябва да продължат да работят, тъй като ядрените реакции не могат да бъдат преустановени мигновено. Охладителните системи се захранват от електрическата мрежа, но тя е повредена от земетресението. В АЕЦ "Фукушима - 1", предвидените за такива случаи поддържащи дизелови генератори отказват, след като са повредени от цунамито. Девет часа по-късно пристигат няколко мобилни генератора. Междувременно обаче налягането и температурата се покачват над допустимите стойности. На 12 март в 15:30 ч. местно време в АЕЦ „Фукушима- 1” избухва експлозия. Разрушени са поддържащи структури на Първи реактор. Ядреният инцидент се превърна в най-големия след Чернобил.

Япония след трагедията

Въпреки трагедията, този древен народ не показа признаци на отчаяние, даже напротив - хиляди доброволци се стекоха на помощ на спасителите в търсене на оцелели и дадоха пример на останалата част от света как трябва да се действа в такива съдбовни моменти – сплотено и делово, като единна нация. Пример за това можете да видите във видеото под текста, което показва места, разрушени от земетресението и цунамито и възстановени година по-късно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ