Египетската армия забранява протестите

Египетската армия забранява протестите

Военните, които на практика управляват Египет след оставката на президента Хосни Мубарак,  днес ще наложат забрана за провеждането на протестни акции. На лидерите на профсъюзите ще бъде забранено да призовават хората към протести. Срещу всеки, който продължава да предизвиква хаос и безредици, ще бъдат предприети най-строги мерки.

„Не са ни нужни повече демонстранти на площада”, заяви началникът на военната полиция Мохамед Мустафа Али.

Армията призова всички, които остават на площад „Тахрир” в центъра на Кайро, да прекратят протестите и да се върнат на работа. Военната полиция е обградила площада и се опитва да накара последните демонстранти да си тръгнат, като им дава около час, преди да приложи сила.

Предишният опит на армията са изгони демонстрантите от „Тахрир” прерасна в сблъсъци с демонстрантите.

В световния печат все повече се прокрадват съмнения в демократизацията на Египет.

Египетската армия отхвърли исканията на продемократичните опозиционни сили за бързо прехвърляне на властта към цивилна администрация и заяви, че ще управлява според военното законодателство до провеждането на избори, пише „Гардиън”. Изявлението на армията, което включваше и суспендиране на конституцията, бе още по-неочаквано за част от опозиционните активисти, след като бяха изпратени войници да освободят площад Тахрир от демонстрантите.  Голяма част от хората се съгласиха да напуснат, но най-упоритите отказаха да се подчинят и заявиха, че ще останат, докато армията не предприеме серия от стъпки в посока към демократични реформи, включително и идването на власт на цивилно правителство и премахването на репресивния режим на извънредно положение.

Два дни след като милиони египтяни отстояха своята революция срещу режима на Хосни Мубарак, армията, водена от дългогодишния приятел на сваления лидер генерал Мохамед ел Тантави, още повече консолидира своята власт, като разпръсна парламента и суспендира конституцията на страната. Назначеният от Мубарак премиер Ахмед Шафик заяви, че неговите основни приоритети са „мирът и сигурността” и борбата с „хаоса и безредието” – лозунги, които много често използваше и бившият президент, пише „Индипендънт”.

Хората, които свалиха Мубарак, се опасяват, че плодовете от тяхната победа ще бъдат пожънати от армията, която е формирана от генерали, получили своята власт и привилегии лично от Мубарак. Никой не разкритикува разпускането на парламента, тъй като миналогодишните избори (и през всички предишни години) бяха съвсем прозрачно фалшифицирани. В същото време военният съвет не назова дата за провеждането на свободни и честни избори, за което се бореха египтяните.

Египетският президент Хосни Мубарак е използвал 18-те дни на протести в страната, да смени местоположението на богатството си в непроследими сметки, пише „Сидни Морнинг Хералд”, позовавайки се на източници от западни разузнавателни служби. Бившият египетски президент е обвинен, че е натрупал 64 милиарда долара по време на 30-годишното си управление. Предполага се, че богатството му е разпределено в чуждестранни банки, капиталови вложения, активи в злато и сребро,  имоти в Лондон, Ню Йорк, Бевърли Хилс, Париж. Знаейки, че отстраняването му е неизбежно, Мубарак е скрил активите си от потенциалните разследващи. Според водещ представител на западните разузнавателни служби Мубарак е започнал промяната на местонахождението на състоянието си последните седмици.

„Ние знам за спешни разговори в рамките на семейството на Мубарак за това как да се спасят тези активи. Мислим, че техните финансови съветници са преместили част от парите. Ако той е имал реални пари в Цюрих, досега те са си отишли”, е заявил източникът.

Сред протестиращите в Кайро нарастват исканията срещу Мубарак да бъде заведен процес за корупция.

Уважение-------------------------

Египетските киберактивисти, които бяха движещата сила на протестите, принудили египетския президент да подаде оставка, са се срещнали с военните, за да обсъдят демократичните реформи в страната, предаде "Франс прес".

„Ние се срещнахме с армията, за да разберем тяхната гледна точка и да представим нашите възгледи”, заявиха служителят на „Гугъл” Гоним и блогърът Амр Салама в сайт, помогнал за стартирането на протестите.

Срещата е знак за скъсване на армията с наследството на управлението на Мубарак, когато нямаше интерес към младите активисти като към опозиционна сила.

„Армията подчерта, че не иска да управлява Египет и че гражданската държава е единственият път напред”, заявяват Гоним и Салама.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ