ЕС разреши връщането на визовия режим за Балканите

ЕС разреши връщането на визовия режим за Балканите

Министрите на правосъдието и вътрешните работи от ЕС решиха да разрешат въвеждането на временен визов режим за балканските държави. Така Евросъюзът подкрепи инициативата на Германия и Франция, които изразиха тревога от засилващия се поток имигранти от Балканите и по-конкретно от държавите, които още не са членки на ЕС, писа немският „Шпигел”.

Според решението държавите от ЕС имат право да върнат визовия режим в случай на рязко увеличаване броя на нелегалните имигранти или на неоснователните молби за политическо убежище. Мярката може да бъде предприета само в краен случай и ще остава валидна половин година.

При това европейските страни не могат да въвеждат такъв режим по собствено усмотрение. Те са длъжни да изпратят молба до Европейския съвет, където тя трябва да бъде подкрепена от повечето държави членки.

На заседанието Великобритания внесе предложения за промени в правилата за достъп до трудовия пазар, с които да се ограничи т.нар. социален туризъм.

През 2009 г. ЕС отмени визовия режим на държави като Македония, Сърбия и Черна гора, а от 2010 г. право на свободен достъп до Съюза получиха и гражданите на Албания, Босна и Херцеговина. Броят на бежанците от тези и други балкански страни в Западна Европа рязко се увеличи през последната година. Това предизвика тревогата на местните власти.

Лондон предложи да се въведе квота за гастарбайтери във всяка страна членка на Евросъюза. Вътрешният министър Тереза Мей е на мнение, че социалните туристи, включително тези от България и Румъния, трябва на всяка цена да бъдат обезкуражени.

“Трябва да променим начина, по който свободното движение действа в Евросъюза. Трябва да можем да забавим свободното движение, докато не сме сигурни, че няма да станем жертва на масова миграция”, каза тя на заседанието.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Гърция поиска помощ от ЕС в борбата с горските пожари
Меси получи наказание за отказа да играе в Мача на звездите в САЩ
На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей
Поредна нощ на протести в Украйна: Демонстрантите обвиниха Зеленски в авторитаризъм