За да има по-малко бедни
Не е достатъчно дадена страна да бележи стопански ръст. Много по-важно е благосъстоянието действително да достига до всички слоеве на населението, се казва в доклад на Световната банка за бедността по света.
Световната банка призовава развиващите се страни да сторят повече в борбата срещу крайната бедност. Това става ясно от доклад на банката, публикуван в навечерието на съвместното пролетно заседание с МВФ във Вашингтон. "Статистическият стопански ръст не е достатъчен в борбата срещу бедността. Много по-важно е благосъстоянието действително да достига до всички слоеве на населението", четем в доклада на Световната банка. За тази цел експертите препоръчват допълнителни държавни програми, които да осигурят директни или свързани с определени условия парични трансфери към социално слабите хора. Според Световната банка, за пример може да послужи бразилската програма "Bolsa Familia", предвиждаща финансови помощи за семействата, които редовно изпращат децата си на училище и на профилактични медицински прегледи.
Очевидно Световната банка се отказва от досегашната си доктрина. "В миналото Световната банка залагаше на потребителските вноски. А това влоши ситуацията в здравеопазването и образователната система, защото най-бедните хора в тези страни не можеха да плащат осигуровките си", казва Тобиас Хаушилд от помощната организация "Оксфам".
Без крайна бедност до 2030 година?
В миналото Световната банка поставяше като условие за отпускане на кредити на развиващите се страни приватизацията на държавните услуги в сферата на образованието, здравеопазването и водоснабдяването. Пример за последиците от тази политика е "водната война" в Боливия преди 15 години, когато населението протестира срещу намеренията на правителството да приватизира водоснабдяването.
"Дори и всички страни да продължават да бележат ръст както през последните 20 години, през 2030 година бедността по света ще намалее само с 10 процента", заяви президентът на Световната банка Джим Йон Ким. За крайно беден минава този, който разполага с по-малко от 1,25 долара на ден.
ООН си беше поставила за цел до 2030 година да изкорени крайната бедност. "За постигането на тази цел би трябвало всяка година 50 милиона души по света да преодоляват границата на бедността - или всяка седмица по един милион души", изчислява Джим Йон Ким. И тъй като хората не могат да се справят с бедността със собствени сили, трябва да се намеси държавата - било с финансови помощи, било с държавни програми.
Най-много бедни има в Индия
1,2 милиарда души по света минават за крайно бедни. Една трета от тях живеят в Индия. Световната банка е изготвила списък с десет африкански и азиатски държави, в които живеят 80 процента от най-бедните хора по света. Освен Индия, това са Китай, Нигерия, Бангладеш, Конго, Индонезия, Пакистан, Танзания, Етиопия и Кения.
През декември 2013 Световната банка събра помощи от своите страни-членки в размер на 52 милиарда долара за най-бедните страни по света. "Очакваме Световната банка за заложи в своите проекти на обществените услуги", казва Тобиас Хаушилд от помощната организация "Оксфам". Освен обществени здравни и образователни услуги, трябва да бъдат изградени справедливи и ефикасни данъчни системи, за да могат тези страни да оползотворяват собствените си приходи. "Хората трябва да бъдат облагани с данъци в съответствие с личното им имуществено състояние, а не само на базата на ДДС, който натоварва неравностойно слоевете с по-ниски доходи", казва той.
Не само Световната банка предупреждава за опасността от отрицателните последици на растящата социална несправедливост в много развиващи се и бързоразвиващи се страни. В наскоро публикувано изследване МВФ също стига до извода, че големите разлики в доходите вредят на икономическия растеж. "А умерената политика на преразпределение от друга страна действа благоприятно върху икономическата стабилност", четем в изследването на МВФ.
Източник: Дойче веле
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.