Зукърбърг разстроен от американските програми за следене

Зукърбърг разстроен от американските програми за следене

Зукърбърг разстроен от американските програми за следене

Създателят на Facebook Марк Зукърбърг написа в блога си, че се свързал с президента Барак Обама, „за да изрази разочарованието си” от американската програма за дигитално наблюдение на гражданите на САЩ. Той го е сторил ден след като се разпространиха твърдения, че Националната агенция за сигурност (NSA) на САЩ е имитирала сървър на Facebook, за да внедри на компютрите на целеви хора програми за следене.

От агенцията твърдят, че това не е истина.

29-годишният Зукърбърг посочва, че американското правителство според него трябва да е „защитник на интернет, не заплаха за него”, отбелязва Би Би Си. През септември миналата година той отправи и други нападки към американските спецслужби, като заяви, че те са се „издънили” в интернет шпионирането. Вчера младият интернет предприемач посочи в текста в блога си: „изглежда, че ще бъде необходимо много дълго време за истински цялостна реформа в тази насока”.

„Когато инженерите ни работят неуморно да подобряват сигурността, си представяме, че ви защитаваме от престъпници, не от собственото ни правителство”, обръща се към американските потребители на Facebook Зукърбърг. Той твърди още, че правителствоto на САЩ „трябва да бъде по-прозрачно в това, което прави, или хората ще повярват в най-лошото”.

Документи, разпространени от бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън през миналата година посочиха, че NSA събира данни за телефонните обаждания и интернет комуникациите на американските граждани чрез фиброоптични кабели, с които се извършват глобалните комуникации, както и чрез хакерски мрежи. Според документите агенцията има достъп „през задна врата” до сървърите на Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube и Apple.

Всички тези компании отричат да са замесени. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ