Индия изстрелва нискобюджетна мисия до Марс

Индия изстрелва нискобюджетна мисия до Марс

В борба за присъствие в Космоса Индия днес ще изстреля първата си ракета до Марс. По план това трябва да се случи в 14:38 ч. по Гринуич или 16:38 ч. българско време. 

Делхи ще изстреля 1,3-тонния спътник "Марс орбитър" с помощта на 350-тонна ракета от базата "Шрихарикота" в Бенгалския залив. Ако всичко е наред, космическият кораб ще пътува между 280 и 300 дни и ще достигне орбитата на Червената планета през септември 2014 г., посочва Би Би Си. Така индийската космическа агенция ще стане четвъртата в света с мисия до Марс след еквивалентните й служби в САЩ, Русия и Европа. Индия ще се докаже като играч в полето на космическите разработки в Азия, където се конкурира с Китай, Япония и Южна Корея. След провала през 2011 г. на първата марсианска мисия на големия съперник на Индия в Азия - Китай, Делхи ще се опита да пренапише историята, като стане първата азиатска страна, която ще успее да достигне Червената планета, намираща се на над 200 млн. км от нашата.

Мнозина сред многолюдното население на страната са притаили дъх в обратно броене на часовете до старта мисията от събота насам. Сондата е оборудвана с датчици, които ще изследват наличието на метан в атмосферата на Марс. Ако на Марс има метан, това би потвърдило хипотезите за съществуване на форми на примитивен живот на планетата, чиито условия са близки до тези на Земята.

През 2008 г. Индия проведе успешна мисия до Луната, която помогна да бъде открито наличието на вода на спътника на Земята. Днешната й мисия е отразявана в американските медии като нискобюджетна. Наблюдателите посочват, че 1,2-милиардната азиатска държава, която е известна с иновациите си в областта на евтиното производство, като най-евтината в света кола например, провежда мисията си с бюджет от 4,5 млрд. рупии или 55 млн. долара. Разходът за индийското правителство е сравнително малък. Това е причината ракетата, която ще изстреля "Марс орбитър", да е прекалено "немощна" за мисията. Индийските инженери, стоящи зад проекта, обаче са решили тя да се върти около Земята един месец, за да набере достатъчно скорост и да избяга от земната гравитация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ