Как Румъния дръпна напред
Завидни резултати в борбата срещу корупцията, добри икономически показатели и почти никаква емиграция - Румъния е на път да се отърси от лошия си имидж. В тази страна хората отново гледат с надежда към бъдещето.
Историята хвърля дълги сенки, казват хората. Румъния, която е една от най-младите страни-членки на ЕС, има много история и много сенки зад гърба си. Днес, 27 години след революцията, екзекуцията на диктатора Чаушеску и края на комунизма, Румъния е в прелом.
Румъния и корупцията - дълго време тези две понятия бяха тясно свързани. В доклада на ЕК за напредъка на страната от 2012 година се казваше, че най-големият проблем на Румъния си остава натискът на правителството на Виктор Понта върху правосъдието. Но докладът за напредъка на Румъния от декември 2015 година е съвсем друг - в него се говори за "впечатляваща динамика" в борбата срещу корупцията.
След десетилетия на битки с последиците от комунизма в Румъния е в ход истинска промяна. А в основата на тази промяна стоят самите румънци, които засилиха натиска върху управляващите и вече гледат с надежда към бъдещето. Именно тази надежда кара все повече емигрирали румънци да се завърнат в родината си. Те вярват, че промяната е възможна и искат да са част от този процес на обновление.
Върховенство на закона вместо корупция
Мария Дезмонс-Макреа работи като консултант. И по-точно - помага на млади хора, които искат да основат собствена фирма. Мария се е завърнала в Румъния през 2014 - след дълги години, прекарани в чужбина. Какво я е накарало да се върне? "Видимите промени в страната. Румъния е в момента едно наистина прекрасно място. С всеки изминал ден тя се променя към по-добро", казва Мария.
Това се вижда най-ярко в работата на Агенцията за борба срещу корупцията, която беше създадена през 2002 година. На прицела на Агенцията са не само местни политици, но и висши представители на властта. Антикорупционната агенция води разследване срещу бившия премиер Виктор Понта и дори срещу висшия прокурор Алина Бика, която беше шеф на Дирекцията за борба срещу организираната престъпност. Така за първи път след падането на комунизма Румъния подвежда под отговорност и осъжда не само "дребните риби", но и най-висши представители на политиката и на правосъдието. Покрай работата на Агенцията за борба срещу корупцията румънците вече живеят с усещането, че гласът им се чува, казва Мария Дезмонс-Макреа и добавя: "Политиците вече носят отговорност пред народа. Отминаха времената, когато се грижеха само за собствените си облаги".
Нарасналото значение на румънското гражданско общество изтъква и германският депутат д-р Кристоф Бергнер, който е председател на Германо-румънския форум. Бергнер дава пример с политическите промени, които настъпиха след пожара в един нощен клуб в Букурещ, причинил смъртта на 63 души. Покрусата от трагедията се трансформира в гражданска енергия и предизвика масови протести в цялата страна, само в Букурещ протестираха 25 000 души. Демонстриращите обвиниха корумпираните властници за трагедията, а протестът им не остана глас в пустиня - премиерът Понта и кабинетът подадоха оставка.
Подем и в икономиката
Румъния отбелязва напредък не само в борбата срещу корупцията - стопанският ръст на страната е над средното равнище в ЕС. "Чрез икономическите реформи, извършени през последните десет години, Румъния се приближи до другите страни-членки на ЕС. А членството в ЕС и в НАТО бе основният двигател на този процес", казва румънският посланик в Берлин Емил Хурезеану.
На това мнение е и германският депутат Кристоф Бергнер: "Еврочленството се отрази много добре на Румъния. Няма съмнение, че след 2007 година, когато Румъния стана част от ЕС, в страната се събудиха нови живителни сили", посочва Бергнер.
"Като чаша хубаво вино"
Потвърждение за това е и обратът по отношение на емиграцията. След падането на комунизма много висококвалифицирани румънци напуснаха родината си. И до днес румънските лекари са най-многочислената група на чуждестранните специалисти в германските клиники. Но тази тенденция се обръща: докато през 2004 година делът на мигрантите е 4,8 на сто, през 2014 година статистиката отчита едва 0,8 процента.
С други думи: Румъния постепенно се превръща в едно наистина добро място за живеене. Най-вече за хората с предприемачески нюх, допълва Мария Дезмонс-Макреа и обяснява, че към момента най-перспективна е сферата на информационните технологии. Причината за това се крие във факта, че преди няколко години браншът беше освободен от данък общ доход. "Румъния вече играе значителна роля сред страните в Средна и Източна Европа", казва и депутатът Кристоф Бергнер, а дипломатът Емил Хурезеану го формулира почти поетично: "Румъния е като чаша хубаво вино. Отдалеч чашата изглежда полупразна. Отблизо обаче картината е съвършено различна. Особено пък след като отпиеш от виното".
Източник: „Дойче веле”
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.