Какво става в Украйна?
От няколко дни насам украинците протестират в името на демокрацията. Гневът им бе породен от проваленото споразумение за асоцииране с ЕС, което не беше сключено поради натиска от Русия. Бернд Йохан коментира темата пред "Дойче веле".
Помните ли Оранжевата революция в Украйна от 2004-та? Тогава хората излязоха масово на протест в името на демокрацията и светлото бъдеще на Украйна. Ето, че девет години по-късно някои кадри се повтарят: и сега украинците протестират за демокрация и по-добро бъдеще. А съдбините на страната отново са в ръцете на Виктор Янукович. Най-вече от него зависи дали Украйна ще бъде демократична или авторитарна държава.
През 2004-та украинците протестираха срещу Янукович, защото той искаше да стане президент, но за тази цел бяха фалшифицирани изборните резултати. Днес той вече е президент на страната, а хората протестират срещу него, защото не вярват, че Янукович има намерение да поведе Украйна към Европа. Те се опасяват, че той ще им отнеме не само европейската перспектива, но и демокрацията.
100 000 души на протест в Киев
Точно затова в неделя (1.12.) на протестен митинг в столицата Киев се събраха над 100 000 души. Сред участниците имаше и студенти, и възрастни хора, както и млади семейства с деца. Те бяха дошли от най-различни части на Украйна и подчертаха, че не позволяват на никого да им отнема правото да протестират срещу правителството и президента, които внезапно замразиха отдавна подготвяното споразумение за асоцииране на страната с ЕС, обявявайки бъдещ по-близък курс на сътрудничество с Русия.
Украинците протестират срещу това решение вече от няколко дни насам. То разби европейската им мечта за демокрация и благосъстояние по примера на ЕС и би могло да превърне живота им в кошмар - ако в страната сега се стигне до държавна диктатура по образеца на авторитарните съседни режими в Русия и Беларус. Ужасяващите събития в Киев от нощта срещу събота доказаха, че подобно развитие е възможно - тогава специалните части на вътрешното министерство приложиха необичайно брутално насилие срещу мирните проевропейски демонстранти.
В Украйна до подобни полицейски акции не се беше стигало от Оранжевата революция насам. При това в столицата Киев редовно се провеждат различни демонстрации и протести, които се отличават с творческия си потенциал и заряд. Сега обаче, когато става дума за така важния за Украйна въпрос, свързан с асоциирането ѝ към ЕС, изведнъж заиграха полицейските палки.
Украинците обаче не разрешават никому да им запушва устите. След проявеното насилие от държавните органи на реда, мирният украински протест се измести в нова посока: сега исканията не са концентрирани единствено над призива за промяна в курса на външната политика, вече се настоява и за оставката на правителството и на президента.
В очакване на президентските отговори
Опозицията, която от години насам се бори неуспешно за промяна на политиката в Киев, сега излиза с подсилени позиции от масовите протести. Със сигурност в страната ще има и нови протестни акции.
Засега все още не е ясно как украинското правителство ще реагира на протестната вълна. Знае се само, че президентът Янукович е под засилен натиск - и в редиците на собствената му партия междувременно се надигат гласове на недоволство. Някои депутати дори вече напуснаха партията. Оставката си подаде и ръководителят на президентската канцелария.
По време на Оранжевата революция през 2004 Виктор Янукович в крайна сметка се примири с протеста на масите. Сега той отново трябва да взима решение. Ще зачете ли свободата на мненията и събиранията? Как ще реагира на исканията да се оттегли от поста си?
Сега той ще трябва да отговори на тези въпроси, задавани от украинците. А така ще даде и отговор на въпроса за бъдещето на страната, за това дали европейската мечта на Украйна ще се сбъдне или пък ще бъде унищожена в една авторитарна държава, която никога няма да принадлежи към Европа.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.