Китайско издание обяви: Капитализмът е към края си!
Китайското издание „Куиши Онлайн”, сочено за проводник на идеите на ЦК на управляващата втората по големина икономика в света Комунистическа партия, публикува статия, която привлече вниманието на западните медии. Заглавието е „Залезът на западния пазарен фундаментализъм”. Материалът показва, че Пекин скоро няма да приеме капиталистическия модел на западните общества, отбелязва Business Insider.
„Кризата сама по себе си безмилостно оголи много от илюзиите за капитализма. Американският модел, който много елити боготворяха, загуби присъствие и бе дескредитиран. Шарън Бъроу – генерален секретар на Международния търговски съюз, вярва, че капитализмът на 20 век е остарял и не пасва на 21 век. Създателят на Световния икономически форум и негов председател Клаус Шваб повдигна въпроса за „остарелите и разпадащи се модели”. Той заяви, че капитализмът в настоящата си форма вече не е подходящ за света около нас. Главният икономист на МВФ Кенет Рогоф изброи много проблеми в модерния капитализъм и посочи, че по съществото си има преходна природа. Моделът САЩ-Великобритания, който води света, ще бъде изместен от други”, гласи част от текста на китайското издание.
Според авторите световната икономическа криза е довела до упадък на неолиберализма и идеологическа криза в Запада. Имайки предвид тези обстоятелства, Западът обръща повече внимание на трудовете на Маркс и теориите му. „Новата марксистка треска на Запад не може да бъде игнорирана. (…) Днес марксизмът стана основен играч в западния политически живот”, пише още „Куиши Онлайн”. По думите на китайските наблюдатели тази „марксистка треска” не е организирана. По-скоро е „чисто спонтанно развитие”. „Но трябва да бъдем ясни: появата й не означава, че неолиберализмът и водещите му учени ще отстъпят позициите си. Борбата между марксизма и неолиберализма и други капиталистически теории ще бъде дългосрочна, с много възходи и падения”, твърди изданието.
Статията се смята за фундаментална, защото „Куиши Онлайн” изразява „правителствената философия” на комунистите в Китай и се представя като „платформа за съобщаване и интерпретиране на политиките на китайската управляваща партия”. Медията е използвана от Мао Дзедун като проводник на Културната революция в Китай през 60-те години на 20 век.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.