Клането в Сирия продължава, докато ООН търси решение
Десетки цивилни са били убити хладнокръвно в сирийския град Хомс, твърдят опозиционни активисти и сирийските държавни медии, въпреки че двете страни оспормат отговорността за клането, пише "Ройтерс". Касапницата в Хомс, както и военното нападение на северозападния град на Идлиб, съвпаднаха с посещението на мисия на мира от ООН и пратеника на Арабската лига Кофи Анан, който напусна Дамаск в неделя без споразумение за примирие или хуманитарен достъп.
"Терористичните въоръжени групи са отвлекли десетки цивилни в град Хомс, Централна Сирия. Убити и осакатени, труповете им им са заснети, за да бъдат показвани в медиите," твърди държавната информационна агенция САНА в своя уебсайт. Кадрите, пуснати от активистите на опозицията в YouTube показват, мъже, жени и деца, които лежат мъртви в помещение, оплискано в кръв.
Местните комисии за координиране на мрежата от активисти на опозицията заявиха, че най-малко 45 жени и деца са били убити и изгорени в района на Хомс. Още седем души са били убити в град Йобар - област, която граничи със бивш бастион на бунтовниците на Баба Амр.
Активистите обвиняват милиционери, лоялни към президента Башар ал-Асад за извършването на убийствата под закрилата на редовните сирийски военни сили. Заради сирийските ограничения на информацията е трудно да се оценят противоречивите съобщения от органите и техните опоненти, откакто народното въстание срещу Асад започна преди една година.
САНА твърди, че убийствата в Хомс са извършени от въоръжени терористични групи.
Съветът за сигурност на ООН, който ще заседава днес за Сирия, ще се срещне с държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън и с руския външен министър Сергей Лавров. Русия и Китай блокират опитите Съвета за сигурност да приеме резолюция, осъждаща опитите на Дамаск да смаже бунта, в която Организацията на обединените нации твърди, че над 7500 души са били убити. Сирийските власти пък заявиха през декември, че бунтовниците са убили над 2000 войници и полицаи. Съединените щати изготвят нова резолюция, но Вашингтон и Париж казват, че се съмняват, че тя ще бъде приета.
"Китай активно участва в дискусията за този проект и обяви своите идеи за неговото ревизиране", каза говорителят на външното министерство на страната Лиу Уеймин.
"Ние също така подкрепяме международната общност и нейната активна роля в намирането на политическо решение на въпроса за Сирия", каза още той.
"Ситуацията е толкова зле и толкова опасна, че никой от нас не може да си позволи да се провали", заяви от своя страна Кофи Анан в Дамаск в неделя.
"Режимът в Сирия извършва клане на собствените си граждани," коментира и саудитският външен министър Сауд ал-Фейсал, след разговори с германския си колега Гидо Вестервеле.
Вестервеле заяви в Рияд: "Ние не можем да приемем напълно необоснованото продължаване на жестокостите, извършвани от режима на Асад срещу собствения му народ."
Западни и арабски страни се опитват да изолират Асад, но той има няколко съюзника, по-специално Иран, който е поканил Ирак, Ливан и Сирия на конференция в Техеран на 18 март, за да подкрепи "сирийския режим срещу своите опоненти", съобщи вестник "Ал Хаят".
Позовавайки се на министерски източници той съобщи, че "официално Ливан" е отказал поканата.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.