Лилиан Бетанкур загуби управлението на „L’Oreal”
Една от най-богатите жени в Европа и трета по състояние във Франция, наследницата на козметичния гигант „L’Oreal” ще бъде поставена под попечителство. Това реши съдът по попечителство в парижкото предградие Курбвоа, предаде „Франс прес”.
Магистратите присъдиха опеката над самата Бетанкур на по-големия й внук Жан-Виктор Мейерс. Имотите и наследството на мадам L’Oreal минават под попечителството на дъщеря й Франсоаз и двамата й внуци – Жан Виктор и Никола Мейерс.
Днешното решение автоматично лишава Лилиан Бетанкур от мястото в управителния съвет на "L'Oreal" и от председателския пост на холдинга, който контролира семейните дялове в групата. Какво ще бъде въздействието за световния гигант в производството на козметични продукти засега е трудно да се определи, отбелязва „Франс прес”. Агенцията припомня, че другият голям акционер в "L'Oreal" е швейцарската група "Нестле" (Nestlе).
„Ако дъщеря ми се заеме с мен, ще угасна”, заяви наскоро Лилиан Бетанкур в интервю за „Журнал дьо диманш”. Пред изданието милиардерката, която в края на тази седмица ще навърши 89 години, обяви още, че ако съдът я постави под попечителство на дъщеря й Франсоаз, ще замине за чужбина.
Делото за попечителство върви от няколко месеца и бе заведено по молба на дъщеря й, която обвини в мошеничество обкръжението на майка си.
В средата на юни в медиите изтече информация и от изисканата в хода на процеса медицинска експертиза. Нейното заключение също препоръчваше попечителство, заради установена "смесена деменция" и "болест на Алцхаймер, която е в умерено тежък етап". Тогава обаче в. „Монд” излезе със скандална публикация, че тримата експерти са подписали заключението само въз основа на медицинското досие на мадам Бетанкур, без да й направят преглед.
През лятото на 2010 година името на Лилиан Бетанкур бе замесено в шумен политически и финансов скандал във Франция. Тя бе обвинена в нелегално финансиране на предизборната кампания на настоящия френски президент Никола Саркози с посредничеството на Ерик Вьорт, който загуби министерски пост заради разкритията.
----------------------------------------------------------------------------------
КОЯ Е ЛИЛИАН БЕТАНКУР
Г-жа L’Oreal наследява козметичната империя от баща си, който създава компанията още през 1902 година. Дълго време тя е смятана за най-богатата жена в Европа със състояние от над 20 млрд. евро.
Лилиан е родена на 21 октомври 1922 година в Париж и е единственото дете на Бетси и Йожен Шюлер, който поставя основите на днешната могъща компания, воден от едно наглед обикновено желание – да изобрети и подари на жена си качествена боя за коса. Когато Лилиан е на 5 години, майка й умира. Баща й се заема с отглеждането и възпитанието на момиченцето, което гради силна връзка помежду им. След време Лилиан ще каже „Аз съм преди всичко момичето на татко.”
Когато е на 10 години, баща й се жени повторно, но продължава да възпитава дъщеря си в дух на трудолюбие и дисциплина.
По това време L’Oreal вече е концерн, който произвежда не само бои за коса, но и първите шампоани в собствен завод с над 100 работници.
Йожен Шюлер показва завиден нюх и паралелно с управлението на бизнеса си, разработва маркетинг стратегии, рекламни слогани и радиоклипове с рекламни песни.
На 15 години Лилиан започва първият си стаж в семейната компания като през ваканциите лепи етикети на шишенцата с бои и лосиони.
Една от най-богатите жени в Европа никога не забравя каква е цената на труда, защото през годините често казва "Пари? Богата? Това са грозни думи. Състояние е по-точно. Това става с късмет!“
На 25 години се запознава със съпруга си Андре Бетанкур по време на лечението си от туберкулоза в елитен швейцарски санаториум. Той е три години по-голям от нея и прави завидна обществена и политическа кариера с подкрепата на Фрасоа Митеран - става депутат в Националното събрание, министър, външен министър, сенатор и накрая академик. През 1953 година се ражда единственото им дете – дъщеря им Франсоаз, която в момента също е член на управителния съвет на L’Oreal.
През 1957 година 35-годишната Лилиан наследява козметичната империя. Тя успява да наложи компанията в огромен мащаб, с нечуван за времето си пробив на пазара на Изток. Ходът е рискован, но Бетанкур се оказва права в очакванията си и компанията печели повече от Япония и Китай, отколкото в САЩ.
През 1974 година Бетанкур претърпява сериозно сътресение, начело на фирменото управление. Тя сключва рискован договор с „Нестле” и за малко не губи козметичната империя заради огромните инвестиции, които влага в новото начинание и паралелна криза на борсовите пазари.
С огромни усилия двете компании успяват да избегнат фалит и L’Oreal постепенно възкръсва отново. Днес компанията се оценява на 59 млрд. евро.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.