Милиони момиченца нежелани в Индия
Преброяването в Индия през 2011 г. показва сериозен спад на броя на родените момиченца в страната, отбелязва BBC. Децата от женски пол под 7-годишна възраст в някои южни индийски щати са в пъти по-малко. Международните правозащитни организации се опасяват, че причината за това са масови аборти на младите индийки в последното десетилетие, чиито семейства не искат жени в рода.
Такъв пример е индийката Кулуант, интервюирана от BBC. Тя споделя, че има четири деца – три момичета на 24, 23 и 20 г. и едно момче на 16. Всеки път, когато прегледът с ултразвук е показвал, че детето й е момиче, тя е била призовавана от свекърва си да премахне детето и да роди момче. Разказва, че е била заплашвана дори с развод. Докато не ражда първия си син, ежедневието й е било доминирано от побои и жестоко, неуважително отношение в семейството на съпруга й.
Причината за този ужас е отменена със закон през 1961 г., но все още съществуваща масова практика на изплащане на огромни зестри на семействата на мъжете в случай на брак. Така се оказва че фамилиите с много момчета могат да забогатеят, а тези с много момичета да станат неимоверно бедни. Според тези разбирания в семейството няма щастие, когато се роди момиче. Майката е смятана за виновна, защото няма кой да продължи името на рода.
Мнозина смятат, че след въвеждането на прегледа с ултразвук, в които може да бъде разбран полът на бебето, в част от провинциалните райони на страната е възникнала масова практика на умъртвяване на момиченцата, отговаряща на определението за геноцид.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.